Čtvrtek

20. června 2024

Nyní

15°

Zítra

22°

Svátek má

Závadný obsah aneb Když úřednický šiml nedá pokoj ani duším

13. 1. 2022

Závadný obsah aneb Když úřednický šiml nedá pokoj ani duším 0 snímků
A je to venku! Koncem loňského roku trutnovské Ďyvadlo Neklid poprvé divákům představilo svůj nejnovější, největší, nejdelší a prý i nejlepší kus. Hra s názvem Závadný obsah se točí kolem „komise“, která třídí zbloudilé duše. Pointa příběhu je v tom, že existuje nějaké právo, ale na druhé straně je i odpovědnost. Oficiální premiéra hry se teprve chystá, bude 12. dubna v Uffu. To, co se odehrálo v Národním domě, byla pouze taková předpremiéra pro rodinné příslušníky, známé a přátele divadla.

„Podle reakcí diváků usuzuji, že to bylo dobré. I když já jsem hru viděl jen z boku, protože jsem musel napovídat, takže těžko soudit,“ prohlásil po představení autor hry a šéf trutnovského souboru Petr Vanžura. „Vím, že herci byli dobře připraveni, ale slyšel jsem tam výpadky. Textově je ještě spousta věcí na dohánění, ale není se čemu divit, protože je to kláda jako prase,“ dodal s úsměvem k inscenaci, která má více než dvě hodiny.

Závadný obsah napsal v srpnu 2016 v pivním baru U Truta, kdy začínal mít pocit, že ve společnosti práva začínají být víc než odpovědnost a potřeboval se z toho vypsat. A přestože hru stvořil před více než pěti lety a nikdy ji neupravoval, překvapí vás, jak zapadá do současné doby. „Je to evidentní, ale takový je obecný jev společnosti. Když jde někdo proti proudu, tak ho ten proud strhne,“ poznamenal Miloslav Bernhard, jeden z hlavních protagonistů, který ztvárňuje roli agilního úředníka Radovana v Úschovně duší mezi nebem a…

Společně s Danielem Krutišem alias šéfem „Mezischovky“ Patrikem a další kolegyní Zuzanou v podání Olgy Hryzlíkové na jevišti nesmyslně evidují zbloudilé duše. „Jsou duše, které se jim přizpůsobí a je úplně jedno jak, ale je to v pořádku, i kdyby se jednalo o sebevětšího grázla. A naopak ten, kdo může být křišťálově čistý, ale nezapadá do jejich tabulek a nemíní respektovat jejich přitroublé a idiotské požadavky, se dostane na index,“ vysvětloval režisér Petr Vanžura. Ve hře vystupuje celkem 10 osob.

Závadný obsah

Ďyvadlo Neklid, Trutnov

 • napsal: Petr Vanžura, srpen 2016, pivní bar U Truta
 • hrají:
  Daniel Krutiš - Patrik, šéf „Úschovny duší mezi nebem a“ („Mezischovky“)
  Miloslav Bernhard - Radovan , agilní úředník „Mezischovky“
  Olga Hryzlíková - Zuzana, nadšená úřednice „Mezischovky“
  Denisa Tomanová - nešikovná lyžařka, toho času bez mozku
  Eva Pavelková - uklízečka s IQ 80, ředí si ho na 40, toho času živá
  Marek Pakulski - Tomík, pitomec, toho času mrtvý pitomec
  Helena Hardikerová - manželka Tomíka, toho času ohořelá
  Irena Schöppová - paní od přepážky, toho času bez přepážky
  Radka Viková - Němcová, nikoliv Božena, toho času bez hlavy
  Robin Fajfr - Jonáš, žid, který nebyl zplynován a přesto prudí
 • hudba: Vít Troníček
 • návrh kostýmů: Paulina Skavová
 • zvukař: Zuzana Vostřezová
 • režie: Petr Vanžura


„Mně se hra líbila od začátku, kdy jsem s ní byl seznámen. Někdo byl skeptický, ale nakonec jsme to pochopili všichni, jak je to myšlené, a doufám, že jsme to odehráli tak, aby to bylo pochopitelné,“ vyprávěl Miloslav Bernhard. Ten svou roli úřednického šimla má ztíženou tím, že jeho postava neumí dobře vyslovovat „v“ a „ř“. „Samozřejmě je to těžký a musím se na to soustředit, ale o to víc se snažím, aby mi bylo rozumět. To znamená, že musím pořádně otvírat hubu a mluvit nahlas,“ smál se. A vtipné scénky bavily i diváky.

 

Celý soubor se nemohl dočkat, až Závadný obsah poprvé ukáže lidem. Zkoušení se kvůli covidovým omezením protáhlo na neobvykle dlouhou dobu. „Za mě dobrý. Myslím, že se nám to povedlo,“ zhodnotil výkon v Národním domě Miroslav Bernhard. Hra se podle něj nemusí líbit každému, ale věří, že bude mít úspěch. Minimálně emoce prý zanechá v každém. „Ještě to ale musíme vypilovat, aby to bylo čistý a skvělý,“ doplnil vedoucí ochotníků Petr Vanžura.

Do velké premiéry v Uffu zbývají tři měsíce. Už 17. února se ale trutnovské divadlo se svou novinkou představí na přehlídce amatérských divadel v Červeném Kostelci.

Michal Bogáň
michal@trutnovinky.cz
Foto, video: Miloš Šálek