Pondělí

27. května 2024

Nyní

17°

Zítra

13°

Svátek má

Fotky Jaroslava Kaválka oživí prostředí Železného Baru

28. 11. 2022

page.Name
Do Železného Baru ve Spojenecké ulici se chodí pokecat u pivka, na drinky, za písničkami z jukeboxu i na karaoke, šipky, fotbálek… A teď poprvé můžete dorazit také na výstavu. Na svědomí ji bude mít fotograf a malíř Jaroslav Kaválek, jehož snímky ozdobí stěny trutnovského podniku. Vernisáž výstavy nazvané Fotky proběhne tento týden ve čtvrtek od 18 hodin.

„Všiml jsem si, že jsou tady takové volné plochy, a tak jsem se pobavil s majitelem Petrem (Plachtou), jestli by tu nechtěl dělat výstavy. Chtěl jsem, aby to tady trošku oživilo a rozjelo se i uměleckým směrem,“ prozrazuje Jaroslav Kaválek, jak vznikl nápad dostat trochu jiné kultury do večerního baru.

Jeho výstava bude jakýmsi pilotním projektem, na který by mohli navázat další umělci, a výtvory na stěnách by se tak mohly každý měsíc měnit. „Moje instalace bude do konce prosince a pak uvidíme, jaká další díla se v baru objeví,“ říká Kaválek, který s malováním začal už na základní škole a později k tomu přidal i fotografování. Fotku vnímá jako doplňující médium, rozšíření jeho umění.

Pro čtyřicetiletého Trutnováka to bude pátá výstava, přičemž předtím dvakrát vystavoval obrazy a dvakrát fotografie. Dvakrát se objevil v Kafírně, jednou pod Matesem a svou nejhezčí expozici měl v Galerii Draka před třemi roky. „Letos mě k výstavě vedla má sílící potřeba vyjádření,“ povídá muž, který vystudoval obor polygrafický tiskař ve Velkém Poříčí a v současné době se živí tím, že pokládá hydroizolace na střechy.

Na přibližně dvou desítkách klipartů uvidí hosté v baru průřez jeho dosavadní tvorbou. „Nebudu tam ale mít portrétní fotografie, spíš jsem vybral fotky, které mají nějaký děj, myšlenku a vypadají jako obrazy. Kompozice by měly vyjadřovat potěšení ze hry barev a tvarů,“ doplňuje Jaroslav Kaválek.

Michal Bogáň
michal@trutnovinky.cz
Foto: Jaroslav Kaválek