Pátek

1. března 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Futuristické bytosti sochařky Kvity v EPO1 dají prostor obrazotvornosti

28. 11. 2022

page.Name
Nestabilita věčnosti, to je název další výstavy, která bude zahájena vernisáží ve čtvrtek v 17 hodin v Centru současného umění EPO1 v Trutnově – Poříčí. Po expozicích legendárního trutnovského fotografa Jiřího Havla a malířky Ivany Štenclové, se tentokrát svým nevšedním dílem představí sochařka Pavlína Kvita. Výstavu zahájí majitel centra Rudolf Kasper a jeho ředitel i kurátor Jan Kunze.

Podle něj už Platón označil čas za „pohyblivý obraz věčnosti“. Tím chtěl možná právě naznačit její nestabilitu a také nejistou podstatu jakékoli nezpochybnitelné pravdy. „Protože čas je nezadržitelný proud, který se stále dere kupředu. Téma pohybu a změny nacházíme i v dílech sochařky Pavlíny Kvity, ať už jsou to její starší díla tematizující struktury okrajových městských krajin či stále se opakujících industriálních post krajin nebo její novější díla, v nichž zobrazuje torza humanoidních a zoomorfních figur. Metamorfóza je přítomná, ať už jde o živé nebo neživé,“ řekl kurátor.

Sochařka Kvita, která absolvovala Akademii výtvarných umění v sochařském ateliéru Lukáše Rittsteina, je ve své tvorbě fascinována trvalými záznamy a nesmazatelnými stopami po lidské existenci. Svou prací přímo nekritizuje stav věcí, ale snaží se zprostředkovat téma. Spatřuje důležitost v kráse okamžiku, protože pomíjivost věcí se děje proto, že dává životu smysl. „Objekty Pavlíny Kvity se vyznačují plasticitou, tvarovou úsporností a abstraktními liniemi. Nechávají prostor pro vlastní imaginaci, jež v nás vyvolává představy a „obrazy“ vycházející z našich vzpomínek, které se však mohou různě přetvářet a transformovat,“ uvedl Kunze.

Vystavené artefakty k divákům promlouvají obrazným a myšlením, kdy ožívají neživé věci. Futuristické bytosti vykračující z našich snů nesou povědomé znaky. Jemné tahy a úsporná barevnost přibližuje autorčinu tvorby designu, který je však na hony vzdálen jakékoliv užitkovosti. Jde o pocit, o spuštění emocí, které není snadné dešifrovat. „Pro výstavu jsme vybrali tuto sochařku, protože jsme chtěli po předchozích dvou výstavách nabídnout úplně něco jiného,“ dodal kurátor Kunze.

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Foto. archiv EPO1