Čtvrtek

30. května 2024

Nyní

17°

Zítra

18°

Svátek má

Karel IV. aneb Jak vznikla jezdecká socha pro Karlovy Vary

2. 11. 2022

Karel IV., velikán českých dějin, též přezdívaný jako Otec vlasti. Tento obdivovaný panovník se pro většinu Čechů stal jakýmsi nedotknutelným symbolem a jeho odkaz je neustále připomínán i dnes. V Karlových Varech letos svému zakladateli 7. května na Divadelním náměstí odhalili novou sochu. Sochu, která světlo světa spatřila v trutnovské firmě Kasper Kovo. Podívejte se na krátký dokument o tom, jak bezmála šest metrů vysoký a 20 tun vážící monument vyrobený z nerezových plátů vznikal. V osmiminutovém videu je zachycena nejen jeho výroba, ale i stěhování na západ Čech, instalace a slavnostní odhalení.

Co zaznělo po odhalení sochy…

„Je nádherná! V Karlových Varech máme tři sochy Karla IV., ale tohle je jediná a výjimečná socha Karla IV. na koni. Měla jsem možnost být už u jejího vzniku, takže jsem viděla nejen ty malé makety, ale i přímo výrobu v Trutnově a musím říct, že to dopadlo nádherně. A podle návštěvnosti, která tu byla to zajímalo spoustu návštěvníků a Karlovaráků.

Andrea Pfeffer Ferklová, primátorka Karlových Varů

„Jsem nadšený. Je to pro mě největší asi radost, kterou tady jako rotarián v Karlových Varech v poslední době prožívám. Je to dílo, které se mi nesmírně líbí, ať už technologií, jež byla zvolena, i tou koncepcí vlastního provedení tohoto velikána našich dějin. Skládám úctu autorovi i lidem, kteří toto dílo ve firmě Kasper Kovo vyrobili. Přál bych si, aby se dílo stalo součástí veřejného prostoru Karlových Varů a aby ho Karlovaráci brali jako svůj symbol budoucnosti a rozvoje města a lázeňství.

Jiří Harastej, prezident Rotary Clubu Karlovy Vary

„Jsem naprosto spokojený. Náměstí působí trošku komorním dojmem, takže socha se na něj svými rozměry opravdu krásně hodí. Náměstí navíc čekají další úpravy, takže pohledy na Karla IV. se pak ještě více otevřou. Doufám, že se socha stane nepominutelnou součástí Karlových Varů. Čerpá z hluboké tradice historických soch a pomníků, ovšem pracuje s úplně novou formou výroby a materiálem. Tím se naprosto odlišuje od ostatních pomníků.

Michal Gabriel, autor sochy

Michal Bogáň
michal@trutnovinky.cz
Foto: Michael Novák