Neděle

16. června 2024

Nyní

19°

Zítra

21°

Svátek má

„Kráčející“ ikonický trabant Davida Černého dorazil do Trutnova

5. 11. 2022

„Kráčející“ ikonický trabant Davida Černého dorazil do Trutnova 0 snímků
Bez nadsázky kultovní dílo. Tak by se dala nazvat monumentální socha Quo Vadis významného a ve světě uznávaného českého umělce Davida Černého, která byla dnes dopoledne instalována na pěší zóně v Trutnově. Představuje automobil trabant na mohutných lidských nohách, který zde bude umístěn do konce srpna příštího roku.

U zrodu záměru obohatit umělecky zdejší veřejný prostor stálo vznikající Centrum současného umění EPO1 v Poříčí, které prostřednictvím jeho majitele a úspěšného podnikatele Rudolfa Kaspera navázalo s umělcem spolupráci. Černý svůj trabant vytvořil v roce 1990 jako připomínku čtyř tisíc východních Němců, kteří v roce 1989 prchali ze své vlasti a nacházeli přechodný azyl na velvyslanectví Spolkové republiky Německo v Praze. Při tom mnozí z nich zanechávali svá auta Trabant v ulicích města.

Originál sochy se nachází v Lipsku. V Praze lze vidět odlitek, který byl původně umístěn na Staroměstském náměstí a v roce 2001 přemístěn do zahrady německého velvyslanectví. „To dílo může být z dnešního pohledu nadčasové vzhledem k různým aktuálním migracím, ale primárně se dotýkalo roku 1989, kdy ze své země utíkali východní Němci,“ řekl Trutnovinkám umělec, jenž prostor EPO1 už dvakrát zavítal a projekt zakladatele této nevídané kulturní instituce Rudolfa Kaspera a jeho ženy Renaty považuje za ohromující.

„Prostor budoucího centra v bývalé industriální stavbě je překrásný. Je skvělé, že se pan Kasper rozhodl tuto stavbu zrekonstruovat pro umění. Přeji mu v tomto počínání hodně úspěchů a věřím, že to bude dobré. Trutnov je krásné a kulturní město, takže tento velkorysý projekt může přilákat spousty návštěvníků a příznivců kvalitního umění,“ uvedl Černý. A jak se jeho dílo dostalo do Trutnova?

„Zavítali jsme do Drážďan, kde současný ředitel tamní státní umělecké sbírky Jiří Fajt nechal na nábřeží nainstalovat sochy od nejznámějších českých umělců. Byl tam také trabant od Davida Černého a v souvislosti s novým společným projektem EPO1 jsme se dohodli, že bude toto významné dílo převezeno do Trutnova a umístěno na pěší zóně. V Drážďanech vzbudilo velký ohlas a lidi neskutečně bavilo,“ prozradil Jan Kunze, ředitel EPO1.

Protože je Černý velice akční, v okamžiku, kdy mu byl na pěší zóně vytvořen prostor, hned tuto výzvu bez problému přijal. „Cesta ke spolupráci EPO1 s Davidem Černým vedla přes pana Kaspera. Začali jsme se bavit o projektu, na němž v současné době pracujeme, ale zatím k němu nechceme dávat nějaké bližší informace. Bude to překvapení,“ sdělil Kunze. Spolupráci s tímto věhlasným umělcem Rudolf Kasper potvrdil s tím, že součástí aktivit EPO1 je dostat umění do veřejného prostoru.

„Dohodli jsme se proto s Davidem a starostou města Michalem Rosou, že sochu dáme veřejnosti k dispozici na pěší zóně. Věřím, že to potěší nejen Trutnováky, ale i návštěvníky města. Taková věc není ve městě okresního formátu úplně obvyklá. Navíc předpokládám, že bude vyvolávat rozdílné názory, ale to je v pořádku a tak to má být,“ řekl Kasper, který velmi rád spolupracuje se zajímavými umělci, mezi něž David Černý nepochybně patří.

„Je sice takový enfant terrible umělecké scény a někdo ho může považovat za kontroverzní osobnost, ale myslím si, že jeho realizace nejen u nás, ale také po celém světě, ukazují jeho nesporné umělecké kvality. Zároveň dokáže svými díly zaujmout i laickou veřejnost,“ poznamenal Kunze. Černý je autorem různých, někdy až provokativních plastik. Už v dubnu roku 1991 s kamarádem natřel na růžovo pražský tank IS-2 č. 23 v Praze na Smíchově. Jeho nejznámějšími díly jsou také sochy nadživotních miminek na Žižkovském vysílači, hlava Franze Kafky na Národní třídě či čtyřiadvacet metrů vysoká socha Lilith, která symbolicky drží dům v Karlíně.

Centrum současného umění EPO1 kromě instalace Černého sochy ve veřejném prostoru města, má další velké plány. Se sochařem Michalem Gabrielem nyní řeší umístění jeho sochy koně na Černou Horu v Krkonoších. Ve čtvrtek 1. prosince bude v malé galerii EPO1 zahájena vernisáží výstava sochařky Pavlíny Kvita. Potom už se soustředí na oficiální otevření, které se uskuteční 23. května příštího roku. „Pro tuto příležitost už máme vybrané všechny sochy, které budou součástí mezinárodní výstavy, na níž budou zastoupeni umělci z České republiky, Německa, Slovenska nebo Polska. Nepůjde o tradiční, ale ryze současnou uměleckou tvorbu,“ dodal ředitel EPO1.

Hynek Šnajdar 
hynek@trutnovinky.cz
Foto: Kateřina Svobodová