Neděle

16. června 2024

Nyní

18°

Zítra

19°

Svátek má

Na pěší zóně zaparkuje trabant na lidských nohou

3. 11. 2022

page.Name
Veřejný prostor města Trutnova opět po nějaké době ožije uměním. V sobotu kolem osmé hodiny ranní mohou být zájemci na pěší zóně svědky instalace monumentálního díla nazvaného Quo Vadis, jehož autorem je známý umělec David Černý. Třítunová socha, kterou vytvořil v roce 1990, představuje automobil trabant, jenž má místo kol čtyři mohutné lidské nohy.

Umělec svým dílem připomenul události z roku 1989, kdy se několik tisíc východních Němců snažilo emigrovat a hledalo dočasné útočiště na velvyslanectví Spolkové republiky Německo. Mnozí z nich na místo dorazili právě v autech značky Trabant. Instalaci jeho díla v Trutnově zastřešuje Centrum současného umění EPO1, které vzniká v prostoru bývalé elektrárny v Poříčí z podnětu Rudolfa Kaspera, majitele společnosti Kasper.

„EPO1 navázalo s Davidem Černým spolupráci na jednom větším projektu. V této souvislosti s jsme se dohodli, že bude toto ikonické dílo převezeno do Trutnova a umístěno na pěší zóně,“ prozradil Jan Kunze, ředitel EPO1. Podle něj Rudolf Kasper velmi rád spolupracuje se zajímavými umělci. Mezi ně David Černý, jehož věhlas překračuje hranice České republiky, zcela jistě patří,“ dodal ředitel EPO1.

Černý je autorem různých, někdy až provokativních plastik. Už v dubnu roku 1991 s kamarádem natřel na růžovo pražský tank IS-2 č. 23 v Praze na Smíchově. Jeho nejznámějšími díly jsou také sochy nadživotních miminek na Žižkovském vysílači, hlava Franze Kafky na Národní třídě či čtyřiadvacet metrů vysoká socha Lilith, která symbolicky drží dům v Karlíně. Socha Quo Vadis v Trutnově by měl být na pěší zóně k vidění do konce srpna příštího roku.

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Foto: YouTube Rudolf Kožený