Středa

22. května 2024

Nyní

15°

Zítra

11°

Svátek má

Unikátní koncert v Uffu. Houslový virtuóz Ženatý vystoupí s orchestrem

14. 11. 2022

page.Name
17. listopadu – ve státní svátek Den boje za svobodu a demokracii – vystoupí v trutnovském Uffu s Podkrkonošským symfonickým orchestrem mimořádný umělec: houslový virtuóz světové úrovně Ivan Ženatý.

V letošním roce jubilující rodák z Lomnice nad Popelkou začínal v původním Podkrkonošském symfonickém orchestru již jako dvanáctiletý. Po absolvování Pražské konzervatoře a HAMU se stal vyhledávaným hostem slavných světových těles, jako jsou Berlínská filharmonie, BBC Symphony Orchestra nebo Orchesta Nacional de Madrid. Se svými sólovými recitály vystupuje po celém světě - jen v letošním roce absolvoval turné po Skandinávii, Španělsku, Číně, Německu nebo USA.

Pravidelně jej doprovázejí také nejlepší české orchestry včetně České filharmonie, FOK nebo Symfonického orchestru Českého rozhlasu. Kromě samozřejmé technické dokonalosti bývá oceňován jeho vkus pro styl a podmanivá krása tónu. Mimo koncertní a nahrávací činnosti je též profesorem na Meadowmount School of Music v New Yorku a Vysoké hudební škole v Drážďanech.

Do severovýchodních Čech se sice pravidelně vrací, avšak vystupuje takřka výhradně sám s klavírním doprovodem. Letošní spolupráce s Podkrkonošským symfonickým orchestrem, k němuž se vrací po třiceti osmi letech, je proto zcela výjimečnou záležitostí. Orchestr jej symbolicky doprovodí v Beethovenově Romanci pro housle a orchestr F dur, se kterou Ženatý v PSO jako sólista začínal. Vrcholem večera pak bude jeden z nejkrásnějších romantických houslových koncertů – Koncert pro housle a orchestr č. 1 g moll německého skladatele Maxe Brucha.

Dirigentem koncertu je Josef Kurfiřt (Divadlo F. X. Šaldy Liberec, Divadlo J. K. Tyla Plzeň nebo Filmová filharmonie Praha), pod jehož vedením Podkrkonošský symfonický orchestr zahraje i několik dalších skladeb, jako jsou Slavnostní pochod z Fibichova melodramu Smrt Hippodamie nebo velkolepá Dvořákova Slovanská rapsodie č. 1. Hlavní lákadlo večera je ale zřejmé – zcela unikátní možnost vidět a slyšet virtuózní hru Ivana Ženatého za doprovodu symfonického orchestru přímo v Trutnově. Vstupenky lze ještě koupit například ZDE .

(bog, tz-hče)
redakce@trutnovinky.cz
Foto: Facebook Podkrkonošský symfonický orchestr