Pondělí

27. května 2024

Nyní

15°

Zítra

14°

Svátek má

Bambuškova velkorysá krajinářská výstava okouzlila návštěvníky Uffa

7. 12. 2022

Bambuškova velkorysá krajinářská výstava okouzlila návštěvníky Uffa 0 snímků
Máte rádi krajinomalbu, a to i v nevšedním pojetí? Neváhejte a vypravte se do Galerie Uffo, kde byla včera zahájena výstava malíře Tomáše Bambuška, kterou autor nazval Dorovnat je kouzelný vrch. Výtvarník je všestranným umělcem, který je veřejnosti znám spíše jako herec. Přesto je malba jeho další významnou uměleckou cestou.

V Uffu představuje většinou rozměrná plátna, na nichž originálním a nezaměnitelným způsobem divákům servíruje magickou českou krajinu. I když v dnešní době plné konceptuálního umění či videoartu je krajinomalba mnohdy považována za archaismus spadající do 19. století, malířský autodidakt Bambušek je jí navzdory trendům silně přitahován a na každém kroku propadá jejímu kouzlu.

„Za autora mluví dílo a autor, tedy já, mluví jeho prostřednictvím,“ řekl na vernisáži malíř, který v jednom rozhovoru výstižně sdělil, že česká krajina je komorní, jemná a je potřeba ji dělat velkoryse, svižně, nebezpečně chytře a ve velkém. Potom může být světová. Umělec, jak je patrné z trutnovské výstavy, má rád velké formáty, na něž nanáší barvu rychle a vznikají zvlněné krajiny, řeky, stromy či svahy. Jeho tvorba vyzařuje radost a je evidentní, že autora baví a naplňuje.

V expozici lze na plátnech najít také rybíz z jeho vlastní zahrady či slunečnice, které proměňuje do rozmanitých kompozic, jako slavný holandský malíř Vincent van Gogh. „V tomto směru je ale zásadní rozdíl v tom, že on je mrtvý a já ne,“ řekl Bambušek v souladu se svým svérázným humorem za pobaveného smíchu návštěvníků.

Krajina je pro něj místem, před nímž nelze uhnout, potom vezme barvu a zaznamená ji na plátno. „Moje tvorba se opírá o myšlenkový odkaz malíře Dušana Možného, ​​který byl v současném jazyce influencer, tedy člověk, který má vliv a měl značný vliv i na moji osobu. V roce 1921 prohlásil: Tak často a dlouho jsem maloval, až jsem zjistil, že bych měl malovat tak, aniž bych cokoliv namaloval. Jeho vnuk Lutobor Možný loni řekl: Tak sporadicky a krátce jsem maloval, až jsem zjistil, že bych měl malovat tak, abych kdykoli namaloval cokoliv,“ prohlásil tajemně Bambušek a vyzval přítomné k potlesku.

Podle kurátora výstavy Jana Kunzeho si malíř Bambušek své krajinářství vyvzdoroval na truc všem, nebo snad právě proto, že ví, jak důležitá je nezaměnitelná umělecká cesta. „Autonomní umělecké odvětví sebejistě vrací do hry a nestydí se za to. Zatímco ostatní experimentují a hledají, jak nově pracovat s klasickými médii, Bambušek svou cestu už našel. S otevřenýma očima kráčí a zaznamenává krásy, na které mnozí zapomněli.“

Krajinou není okouzlen pouze malíř. Návštěvníci vernisáže, kteří dorazili v hojném počtu, si krajinářskou expozici velmi pochvalovali. "Myslím, že je to skvělá výstava a že krajinářská malba má stále co říci. Galerie většinou preferují moderní umění, jsem tedy rád, že Uffo tentokrát přišlo s touto výstavou. Mám radost," řekl Trutnovinkám návštěvník vernisáže Aleš Procházka z nedaleké Úpice. Výstava Dorovnat je kouzelný vrch potrvá do 9. ledna.

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek