Čtvrtek

20. června 2024

Nyní

18°

Zítra

25°

Svátek má

Kostel ve Starém Rokytníku ožívá svátečními koncerty

23. 12. 2022

Kostel ve Starém Rokytníku ožívá svátečními koncerty 0 snímků
Koncert pro violu a elektronické piano se chystá na Štědrý den do kostela svatých apoštolů Šimona a Judy ve Starém Rokytníku. Je to další akce, kterou se tamní obyvatelé snaží vdechnout život dlouhá léta opomíjenému kostelu.

V sobotu 24. prosince bude kostel otevřený od tří do čtyř hodin odpoledne. Od půl čtvrté se jeho útrobami rozezní vánoční muzika. Postará se o to známá muzikantská rodina - violistka a členka smyčcového kvarteta TrutnoForte Drahomíra Tvrdíková se svým otcem a klavíristou Františkem Jirkou. „Budou hrát koledy, koncertovat budou přímo kůru, což jsme tu dosud ještě neměli,“ řekla Štěpánka Trýznová, místopředsedkyně spolku Přátelé Starého Rokytníka, který kostel opravuje a pořádá v něm kulturní a společenské akce.

Další sváteční koncert je plánovaný na pondělí 26. prosince ve 14 hodin. Zazní vánoční písně a koledy z blízkých i dalekých krajů v podání sboru NaŽďár. Ve středu 28. prosince v 18 hodin bude v kostele zpívat smíšený pěvecký sbor Chorea Corcontica. Na Nový rok od 16 hodin se chystá hudební vystoupení souboru Krkonošské collegium musicum. Zazní Missa pastoralis od F. X. Brixiho.

Už před Vánoci se uskutečnil v kostele koncert krkonošského písničkáře Tomáše Tomana a vystoupení folklorního soubor Barunka z České Skalice, spojené se zdobením stromku a nadílkou pro děti. Povedlo se tak splnit plán - oživit kostel.

V říjnu to ale bylo nejisté. Oprava poškozeného stropu byla náročnější, než se čekalo, bylo potřeba sehnat i víc peněz. Kostel byl z bezpečnostních důvodů nepřístupný. V nouzi pomohly penězi město a kraj. Trutnovská radnice přispěla částkou 230 tisíc korun. „Projektant i stavební úřad dali souhlas s otevřením kostela od listopadu. Opravu stropu nad lodí kostela se povedlo dokončit, příští rok budeme pokračovat nad presbytářem,“ upřesnila Trýznová.

Původně gotický kostel stál ve Starém Rokytníku už ve 14. století. Během husitských válek byl zbořený. Jezuité ho obnovili v barokním slohu v roce 1752. Poslední zásadní úpravy se na kostele prováděly před více než sto lety. Církev kostel nevyužívá. Od roku 2019 se mu snaží vdechnout život patnáct přátel Starého Rokytníka.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto. Jaroslav Jirman