Pátek

24. května 2024

Nyní

12°

Zítra

12°

Svátek má

Lidová kultura ožívá i díky Hadářku

30. 12. 2022

Lidová kultura ožívá i díky Hadářku 0 snímků
Jedním z českých regionů s bohatou folklorní tradicí je Podkrkonoší. Lidové kultuře naší oblasti se věnuje několik folklorních souborů – vedle Krkonošského Horalu z Vrchlabí, Špindleráčku a Hořeňáku z Lázní Bělohrad je to i dětský folklorní soubor Hadářek z nedalekého Červeného Kostelce.

Červený Kostelec je s folklorem pevně spojený. Díky jednomu z nejstarších a největších festivalů u nás v něm od roku 1954 fungoval folklorní soubor Hadař, který si vybudoval skvělé jméno nejen v Čechách, ale i v zahraničí. Bohužel v roce 2004 zanikl, zůstala po něm však dětská přípravka s krásným jménem Hadářek.

Dětský soubor se tak zničehonic stal hostitelským souborem folklorního festivalu a začal si hledat vlastní osobitost. Postupně se vyprofiloval v těleso zaměřené na lidové tance Podkrkonoší a vzhledem k poloze Červeného Kostelce přesně na rozhraní dvou etnografických oblastí i Podorlicka. Soubor vede od roku 2013 Markéta Janušová, od roku 2015 spolupracuje s lidovou muzikou
Šmikuranda z České Skalice.

Hadářek samozřejmě čerpá z odkazu Hadaře, jehož kulturní dědictví však nemohl vzhledem k nízkému věku tanečnic a tanečníků nikdy plně využít. Až během posledních deseti let se podařilo vychovat skvělou partu dětí, které nepodlehly svodům svých vrstevníků z jiných kroužků a vydržely u folkloru až do svých 13 let. Děti jsou nejen skvělí kamarádi, z jejich každého vystoupení sálají emoce a energie, které nadšeně předávají publiku.

Jako všechny kulturní aktivity přibrzdil činnost souboru covid – děti se nemohly skoro rok scházet a po vynucené pauze se musely vzájemně rozpomenout na polozapomenuté tance. Naštěstí téměř nikdo řady Hadářku neopustil a soubor se postupně dostal opět do formy. Po pomalém rozjezdu na začátku letošního roku se ale děti nestačí ani nadechnout.

V letošním roce Hadářek zcela ovládl Barunčinu školu v České Skalici, kde se zabydlel na celý týden a představil v komponovaném programu pro školy výuku 19. století. Samozřejmě se jeho vystoupení neobešlo bez taneční ukázky. Tu mohl ale zcela předvést až v létě a na podzim. Děti se v plné parádě roztančily na festivalu v Červeném Kostelci, který byl po několika letech opět obsazen řadou zahraničních souborů nejen z Evropy, ale i ze zámoří. Ve velké konkurenci díky tanečnímu umu a nadšení, s jakým předstoupil před publikum, vyhrál Hadářek poprvé ve své historii soutěž o nejoblíbenější soubor festivalu.

Z festivalu se Hadářek přesunul na celostátní dožínky, které se konaly v Praze na Letenské pláni. Tuto akci pořádá ministerstvo zemědělství, jde o každoroční oslavu sklizně na celostátní úrovni. Hadářek se účastnil oficiální části a jeho členové předali představitelům Prahy a ministru zemědělství dožínkové věnce. Poté se soubor předvedl v rámci kulturního programu na hlavním pódiu v třicetiminutovém vystoupení. Pro Hadářek to byl vrchol letošní sezony.

Soubor má spoustu plánů i pro nadcházející rok. Kromě opakování úspěšné akce v Barunčině škole ho čeká několik velkých folklorních festivalů a první zahraniční zájezd. Již na jaře se děti chystají na festival do Chorvatska, v červnu navštíví MFF ve Frýdku-Místku a na podzim festival v krásných Mariánských Lázních. Kde můžete vidět soubor v našem okolí? Řada vystoupení je ještě otevřená, ale již nyní je domluvená účast na květnové Misi Velichovky a na Bylinkovém dni v Zahradnictví Trees v Červeném Kostelci.

Videa a fotografie z vystoupení a spoustu dalších informací najdete na internetových stránkách Hadářku www.hadarek.cz, a to včetně informací o zkouškách souboru pro případné zájemce.

Jiří Hloušek
redakce@trutnovinky.cz
Foto: archiv souboru