Čtvrtek

20. června 2024

Nyní

11°

Zítra

18°

Svátek má

Návštěvníky galerie čeká vzácný a magický zážitek, potkají jelena

5. 12. 2022

page.Name
Impozantní tělesná stavba jelena v kontrastu s ladností jeho pohybu, fascinující koloběh dorůstajícího paroží nebo ohromující zvuk troubení „krále lesa“ v období říje od nepaměti poutaly pozornost a podněcovaly lidskou obrazotvornost. V této souvislosti Galerie města Trutnova připravila nevšední a svým způsobem unikátní výstavu nazvanou Potkat jelena, která bude zahájena vernisáží ve středu 7. prosince v 17 hodin a v hudebním programu vystoupí hornisté z Lesnické akademie Trutnov.

Setkání s jeleny a laněmi v městské galerii má podle její ředitelky Lucie Pangrácové podobu reprezentativního výběru děl devětadvaceti moderních a současných českých umělců od krajinářských mistrů 19. století až po mladé autory, kteří ve své tvorbě sledují nejaktuálnější výtvarné tendence. „Bez ohledu na století vzniku děl, výtvarný obor či použitou techniku má jejich výpověď o jelenovité zvěři strhující charakter. Plný barev, vypjatých tvarů, vzrušujících příběhů a skrytých symbolů. Potkat jelena v galerii je zkrátka vzácný a magický zážitek,“ řekla.

Z dávnější doby budou moci návštěvníci obdivovat díla například Quida Mánese, Julia Eduarda Mařáka či Ernsta Gustava Doerella, z té dnešní Jiřího Davida, Martina Mainera, Petra Nikla, Michaela Rittsteina, trutnovského malíře Jiřího Gruse nebo sochaře Michala Gabriela, který svým Červeným jelenem rovněž obohatí veřejný prostor města v Bulharské ulici.

Evropské dějiny podávají nespočet zpráv o tom, že setkání s jelenem či laní předcházelo významným událostem nebo mělo pro zúčastněné fenomenální životní význam. Dějinotvorná role jelenovité zvěře zanechala v evropské kultuře nesmazatelnou stopu a umělecká díla inspirovaná těmito pozoruhodnými, čarokrásnými tvory vypráví osobitý příběh umění. „Působivé atributy předurčily jelena stát se jedním z nejzobrazovanějších zvířat v dějinách hmotné kultury již od pravěku,“ dodala ředitelka městské galerie, kde lze vidět výstavu Potkat jelena až do 4. března příštího roku.

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Foto: archiv Galerie města Trutnova