Čtvrtek

18. července 2024

Nyní

19°

Zítra

20°

Svátek má

Sochař Michal Gabriel ozdobil Bulharskou ulici sochou létajícího jelena

2. 12. 2022

Sochař Michal Gabriel ozdobil Bulharskou ulici sochou létajícího jelena 28 snímků
Za zvědavých pohledů místních byl dnes dopoledne veřejný prostor Trutnova obohacen dalším uměleckým dílem. Byla zde zavěšena socha Červeného létajícího jelena známého sochaře Michala Gabriela. Vznáší se nad Bulharskou ulicí. Instalace je součástí blížící se nevšední a svým způsobem unikátní výstavy nazvané Potkat jelena, která začne vernisáží ve středu 7. prosince v 17 hodin v městské galerii.

„Jde o sochu letícího jelena v červené barvě, která bude součástí výstavy Potkat jelena a je to v této souvislosti takový výstup galerie do ulice,“ vysvětlil při instalaci sochy umělec, jehož dílo patří do skupiny čtyř letících jelenů s tím, že zatím nebyl nikde vystaven a v Trutnově má premiéru. Zbývající tři již byli vystaveni na sochařském festivalu NordArt v Německu a v Praze, kde lze nyní dva létající jeleny vidět v tamním Šporkově paláci.

Ikonický trabant Davida Černého dorazil do Trutnova

Bez nadsázky kultovní dílo. Tak se dá nazvat monumentální socha Quo Vadis významného a ve světě uznávaného českého umělce Davida Černého, která stojí na pěší zóně v Trutnově. Představuje automobil trabant na mohutných lidských nohách. Více čtěte ZDE.

„Je to další umělecká intervence do veřejného prostoru, kdy socha krásně proporčně vstupuje do ulice. Jsem z toho nadšený, protože to zatím vypadá nejlépe, co se nám podařilo instalovat. Ještě plánuji, že by jeleni mohli proletět nějakým parkem nebo lesem,“ řekl Gabriel, který nechá na divákovi, aby se sám zamyslel nad tím, proč je jelen červený a proč má křídla.

„Kolemjdoucí ani tak neřeší křídla, ale spíše je zajímá, proč je červený. Většinou je dotazující ten, kdo má na sobě červený kabát, což považuji za neuvěřitelné. Křídla zatím nikdo neměl,“ usmívá se sochař.

Létající jelen byl vytvořen ze skelného laminátu a váží 100 kilogramů. Základ a nejpevnější část tvoří křídla, k nimž je připevněno tělo jelena. Podle ředitelky městské galerie Lucie Pangrácové je instalace jelena součástí projektu Sochy ve městě, který má už desetiletou tradici.

„Letos se propojuje s výstavou Potkat jelena, která reflektuje téma tohoto zvířete v moderním a současném umění. Výstava má vyvést téma jelena z klasického klišé a tradiční představy o loveckém námětu a posunout ho tam, kde ve výtvarném umění je,“ dodala ředitelka.

Sochař Michal Gabriel v Trutnově svými díly zanechal nesmazatelnou stopu. Známá je v tomto ohledu jeho spolupráce s firmou Kasper a jejím majitelem Rudolfem Kasperem. Před Uffem byla před lety umístěna Gabrielova Smečka šelem a prostor před městskou galerií zdobí monumentální socha Lva.

 čtěte také: Lev je na Slovanském náměstí. Bude tam 10 let


Hynek Šnajdar, Pavel Cajthaml
hynek@trutnovinky.cz
Foto: Pavel Cajthaml a Kateřina Svobodová