Úterý

16. dubna 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Vyšlo CD Uzamčená brána Josefa Lábuse a Smyčcového kvarteta TrutnoForte

5. 12. 2022

Vyšlo CD Uzamčená brána Josefa Lábuse a Smyčcového kvarteta TrutnoForte 0 snímků
Na hudebním trhu je ode dneška nové cédéčko. Jmenuje se Uzamčená brána a společně ho nahráli Josef Lábus a Smyčcové kvarteto TrutnoForte. Splnili tak slib, který dali v létě po úspěšné koncertní premiéře. „Chtěli jsme vydat CD před Vánoci. Máme radost, že se to stihlo,“ prohlásil Lábus.

Na albu je dvanáct skladeb, většinou autorských písní bigbeatového zpěváka a folkového písničkáře Josefa Lábuse, které kdysi nahrál s kapelou Pepa Lábus a SPOL. Houslistka a členka kvarteta Martina Skučková je upravila tak, aby bicí, basovou kytaru a elektrickou kytaru mohly nahradit housle, viola a violoncello. „Díky nevšednímu nástrojovému složení - akustická kytara, zpěv a smyčcové kvarteto - vznikl v Česku velmi neobvyklý hudební styl,“ upozornil Lábus.

S natáčením cédéčka pomáhal Karel Čapek z Trutnova, booklet připravil místní fotograf Tomáš Havrda. Album vydalo nakladatelství a vydavatelství Galén.

Josef Lábus a Smyčcové kvarteto Trutnoforte spolu začali hrát letos. Koncertní premiéru měli 9. července v Koncertní síni Bohuslava Martinů v Trutnově, hráli ale také v kostele sv. Šimona a Judy v Starém Rokytníku, ve Skokách u Žlutic, ve Stříbrné Skalici a na dalších místech České republiky.

Zatímco Lábus se dříve zaměřoval spíše na rock a folk (ovlivněný zálibou v Jethro Tull), ženské smyčcové kvarteto ve složení Michaela Fiedlerová (první housle), Martina Skučková (druhé housle), Drahomíra Tvrdíková (viola) a Lenka Jiranová (violoncello) hrálo převážně klasickou hudbu, ale například také instrumentální úpravy skladeb Leonarda Cohena či Led Zeppelin.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto - přebal CD: Tomáš Havrda
Foto z koncertu: Jiří Petr