Čtvrtek

18. července 2024

Nyní

21°

Zítra

21°

Svátek má

Výstava Potkat jelena vrací „krále lesa“ z kýčovitých krajinek na piedestal umění

9. 12. 2022

Výstava Potkat jelena vrací „krále lesa“ z kýčovitých krajinek na piedestal umění 27 snímků
Prostory Galerie města Trutnova zažily nevídaný nápor návštěvníků, kteří se prostřednictvím vystavených uměleckých děl procházeli reprezentativní „jelení oborou“. Devětadvacet autorů od 19. století do současné doby zde na výstavě Potkat jelena prezentuje svou tvorbu zaměřenou na „krále lesa“ a vrací ho tam, kam patří: Na piedestal umění!

Prologem k vernisáži byly v souladu s expozicí fanfáry trubačů České lesnické akademie v Trutnově. „I když by to tak na první pohled nemuselo vypadat, toto téma, jak je patrné, rezonuje společností. Když jsme se pro něj rozhodovali, byli jsme si vědomi toho, že je značně kontroverzní, spojené s mnohými klišé. Ukázalo se však, že je rozprostřené do velké významové šíře, jak se na zobrazení jelena ve výtvarném umění dívat. Vůbec to není jen ten banální motiv krajinky s jelenem, ale naopak silné téma, které se dá velmi zajímavým způsobem výtvarně pojmout,“ řekla v úvodu výstavy ředitelka galerie Lucie Pangrácová.

Společně s kolegyní Janou Cermanovou se tentokrát také chopila kurátorské funkce. Na výstavě se rovným dílem objevují nejen historizující zobrazení, ale i ta, která na ně reagují a aktuálním zpracováním původního motivu v tradiční podobě ho přenášejí do současnosti.

Vítací sochou výstavy je rozměrné dílo Létajícího červeného jelena sochaře Michala Gabriela, které se nedaleko galerie vznáší nad Bulharskou ulicí. „Toto dílo může vyvolávat různé interpretace, stejně jako třeba pestrobarevný obraz s jelením tematikou malíře Michaely Rittsteina,“ uvedla Pangrácová.

A právě Rittsteinův obraz se postaral o zpestřením vernisáže. Při úvodním proslovu ředitelky se totiž pod parožím namalovaného jelena shodou náhod postavil trutnovský fotograf Ctibor Košťál, který za smíchu pobaveného publika nečekaně splynul s jelením ozdobou. „Proto jsem sem přišel,“ prohlásil s humorem sobě vlastním Košťál. Ale zpět k aktuální expozici.

„Téma jelena má velkou hloubku nejen jako fyziognomicky nádherné zvíře, které proto poutá pozornost výtvarníků, ale také je tam velká symbolická hloubka, protože jelen prochází dějinami výtvarného umění už od pravěku napříč dlouhou historií světa až do současnosti. Aktualizace motivu jelena a laně v současném umění je neuvěřitelně závažná a umělci prostřednictvím jelena sdělují obsahy, které nejsou banální,“ prozradila kurátorka Cermanová.

U některých vybraných děl autorů jsou informační popisky, které divákovi pomohou se lépe zorientovat v tom, co vidí a co konkrétního autor svým dílem zamýšlel. Větší část nainstalovaných děl je vytvořena formou malby, objevují se ale také sochařská zpracování a objekty od 19. století do dneška.

Při instalaci bylo mimo jiné snahou obou kurátorek dávat vedle sebe díla dávných autorů a těch současných. Tento kontrast je mimořádně divácky účinný a přitažlivě provokativní. Kromě toho navíc trutnovský malíř Jiří Grus a jeho náchodský kolega Michal Burget vytvořili svá díla v souladu s tématem přímo pro tuto výstavu.

Bez ohledu na století vzniku děl, výtvarný obor či použitou techniku ​​má výpověď autorů o jelenovité zvěři na pozoruhodné výstavě strhující charakter. Plný barev, vypjatých tvarů, vzrušujících příběhů a skrytých symbolů. Potkat jelena v galerii je zkrátka vzácný a magický zážitek.

„Těší nás, že téma jelení zvěře ještě neztrácí na aktuálnosti ani ve spletitých souvislostech současného vizuálního umění,“ dodala ředitelka galerie. Výstavu Potkat jelena lze vidět až do 4. března příštího roku.

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek