Úterý

21. května 2024

Nyní

19°

Zítra

16°

Svátek má

Díla sochaře Sněhoty mohou připomínat objekty z mimozemského světa

27. 10. 2022

Díla sochaře Sněhoty mohou připomínat objekty z mimozemského světa 0 snímků
Festival chaosu. To je název aktuální výstavy v Galerii Uffo v Trutnově. Svá díla, jak uvedl kurátor Jan Kunze, připomínající objekty z mimozemského světa, technologické vychytávky budoucnosti nebo třeba družici a kosmické stroje na průzkum vzdálených planet, zde příznivcům výtvarného umění představuje sochař Martin Sněhota, který žije nedaleko Opavy.

A skutečně, expozice nabízí velkou podívanou plnou rozmanitých překvapení. „Nalezneme zde podobný tvůrčí přístup jako třeba u Tvrdohlavého Františka Skály, který ke své sochařské tvorbě využívá nalezených předmětů a přírody. Stejný objevitelský a archeologický přístup můžeme sledovat i u mnohem mladšího Martina Sněhoty,“ poznamenal ředitel Uffa Libor Kasík.

Autor nesahá po přírodních materiálech, ale po starých průmyslových výrobcích a zařízeních, které se nacházejí na půdách, ve sklepích nebo třeba na smetištích a skládkách. Každý takový nález se dá využít jako stavební materiál pro budoucí objekt a společně s imaginací autora předurčuje novou zápletku a vznik nového artefaktu.

Tvorbu Martina Sněhoty od počátku definuje fascinace moderními výrobními postupy a procesy. Mechanismy, konstrukce a používané technologie nejsou jen vykalkulované chladné výsledky umělcova snažení, ale jsou výsledkem autorových myšlenkových konstruktů a dlouhodobého výzkumu současné podoby světa, která ovlivňuje nejen naše soukromé životy, ale i celou společnost,“ dodal kurátor.

Pro Sněhotu často už nalezený materiál dokáže být inspirací. „Je to náhodné. Občas mám nějaký nápad a ten se snažím těmi vybranými předměty vystavět, jindy jde o hraní si s tvarem a kompozicí. Někdy téma, někdy design. Inspirací jsou většinou nejrůznější mechanismy, a to nejen ty technologické, ale například i společenské, biologické, myšlenkové a podobně. Baví mě sledovat věci v širokých souvislostech a z několika pohledů,“ vysvětlil v jednom z rozhovorů pohled na svoji tvorbu moravský umělec s tím, že velká část práce na objektech podle něj připomíná spíše kutilství a řemeslnou výrobu. „Takže možná slouží i jako forma odpočinku,“ doplnil.

Sochař Martin Sněhota vystudoval Fakultu umění ostravské univerzity v Ateliéru Nová média Jiřího Surůvky. Jeho pozoruhodná výstava Festival chaosu potrvá v Galerii Uffo do 28. listopadu.

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek