Pátek

24. května 2024

Nyní

12°

Zítra

12°

Svátek má

Fotograf a muzikant Jura Třos představuje fotky blešáků i jazzových ikon

19. 10. 2022

Fotograf a muzikant Jura Třos představuje fotky blešáků i jazzových ikon 0 snímků
Tak zvané bleší trhy mají ve Francii velmi silné kořeny, tradici a oblibu nejen mezi tamním obyvatelstvem. Lze totiž na nich najít všechno možné a zdánlivě už zapomenuté. Mezi opravdové poklady patří cenný nábytek, starožitnosti, obrazy, sochy, lustry, různé dekorace, rozmanité cetky či vintage odění, tedy nezbytnosti, bez nich se návštěvník neobejde.

Atmosféru těchto trhů na svých fotografiích báječně zachytil fotograf a skvělý muzikant Jura Třos, jehož výstavu Jazz a blešák je možné vidět ve výstavních prostorách Galerie města Trutnova v přízemí městského úřadu. A je to podívaná, která se návštěvníkovi zcela jistě zaryje do paměti. Protože jeho žena pochází z Francie, při letních pobytech v této zemi rád s rodinou navštěvuje tamější bleší trhy.

Při nich si užívají nezaměnitelnou atmosféru a zajímavé možnosti, které skýtá obchodování s podivuhodnými věcmi, ale hlavně pozorování gestikulujících obchodníků a prodejců. „Francouzská nátura je jiná, komunikace rozmanité směsi lidí zaujatých pro věc vytváří úžasnou příležitost pro focení,“ říká fotograf s tím, že focení blešáků považuje za speciální disciplínu.

„Francouzi blešáky v souladu se svou náturou milují. Je to pro ně jakási relaxace, sedí, prodávají a užívají si pohodu a krásu toho okamžiku, kdy si dají vínečko a popovídají si. Protože jezdíme do Burgundska, všechny vystavené fotky jsou z několika malých vesniček této oblasti,“ uvedl Třos, který sice pochází z Ostravy, ale jako aktivní muzikant, jenž už třicet let působí jako pozounista ve Filharmonii Hradec Králové, žije v obci Kasaličky na Pardubicku.

Protože je zároveň velkým milovníkem jazzu, je možné na výstavě vidět kromě snímků blešáků také fotografie jazzmanů. Jako hudebník má samozřejmě nejblíže k fotografiím koncertů všeho druhu. V prestižní fotografické soutěži Jazz World Photo získal v roce 2020 jeho snímek francouzského pianisty, kterého zachytil ve fascinující póze z balkonu, druhé místo.

„Všechny jazzové fotografie světově proslulých hudebníků pocházejí z Trutnova ze skvělého festivalu Jazzinec, který pořádá Tomáš Katschner,“ upozornil Jura Třos. Při vernisáži výstavy, která potrvá do 30. prosince, předvedl své muzikantské umění a jako hráče na pozoun ho doprovázela trutnovská kapela MyBand.

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek