Sobota

15. června 2024

Nyní

12°

Zítra

12°

Svátek má

LiStOvÁnÍ je tady už 20 let. Slavit se bude i ve čtvrtek na Mládežce

11. 10. 2022

page.Name
Prožít knihu více smysly. S tímhle nápadem před dvaceti lety přišel Lukáš Hejlík. „Tenkrát jsme vůbec netušili, co za dobrodružství nás čeká,“ říká zakladatel projektu LiStOvÁnÍ, jehož cílem je představit divákům všech generací zajímavé knihy neotřelou formou tzv. scénického čtení. „Za těch 20 let to je už 130 titulů. To je šílený!“ dodává herec, který společně se svými „kumpány“ po čtvrtečním představení na ZŠ Mládežnická zůstane chvíli na další pokec.

Své počátky má LiStOVáNí v Českých Budějovicích, kde v roce 2003 proběhlo jeho první představení. Následovala inscenace v Havlíčkově Brodě, krátce na to se konalo několik předčítání v Praze na Obratníku a v Brně na Skleněné louce. „Ten rozjezd nám trval pár let, ale potom už to šlo docela rychle. A jestli jsme si na začátku mysleli, že je to na metál, tak na ten je to teprve až teď,“ usmívá se Hejlík.

Není to tak dávno, co protagonisté z LiStOVáNí totiž přešli na systém i tří představení v různých městech za jediný večer. „Dá se to zvládnout. Člověka se tak nějak udržuje v energii a myslím, že pořád to děláme tak, aniž by to působilo, či bylo ošizené. Zároveň to je způsob, jak v dnešní době zdražování vyjít a nezdražovat,“ vypravuje šéf kočovného čtenářského cirkusu.

Soutěž o vstupenky

Chcete vyhrát lístky na čtvrteční narozeninové představení LiStOvÁnÍ? Na dva výherce čekají dvě vstupenky, pokud odpoví správně a ve správnou chvíli na otázku:

Kde v roce 2003 v Českých Budějovicích proběhlo první LiStOvÁnÍ?

v knihkupectví
v divadle
v kině

Hlasovat můžete ZDE.
(soutěž trvá do 13. 10., 9:00)

„Za těch 20 let jsme každý měsíc zjišťovali, že se dá pořád vymýšlet něco úplně jiného a pořád můžeme dělat různé blázniviny. A že je to vlastně nevyčerpatelný žánr,“ povídá Lukáš Hejlík. „Věděli jsme, že si jen musíme vybírat knížky, které nás vždy jako hodí do jiného stylu, jiného dobrodružství.. Ale zároveň se pořád vezeme na stejné vlně,“ dodává.

Jak je zmíněno v úvodu článku, čtenářský projekt představil už 130 knížek. Jaké patřily u Hejlíka a spol. mezi ty nejoblíbenější? Ekonomie dobra a zla s Tomášem Sedláčkem, Gottland s Mariuszem Szczygielem, z dětských verzí to prý byli určitě Lichožrouti či bajky Straka v říši entropie. V poslední době je prý hodně oblíbený titul Co by měl můj syn vědět o světě nebo příběh Když pandy tančí…

Atraktivní spojení literatury a divadelního představení, často oživené kostýmy, rekvizitami, vizuálními efekty či hudebními prvky, si našlo početnou enklávu fanoušků. A Trutnov, kam herci z LiStOvÁnÍ jezdí už sedm let, patří mezi jednu z největších bašt. Listovací večery tady lidem zpříjemní i kavárnička a občas nějaká další zábava. Třeba taková jako se chystá ve čtvrtek, kdy po představení brnkne do kytar „light verze“ kapely Jakž Takž.

A o čem narozeninové představení bude? Listovači ho nemají nijak pojmenované, nicméně Lukáš Hejlík, Věra Hollá, Alan Novotný a Pavel Oubram prý přivezou „best of“ ukázky z jejich repertoáru.

A jakou budoucnost bude mít LiStOVáNí? „Nechme se překvapit,“ usměje se Lukáš Hejlík. „Já říkám, že pokud jsme na vrcholu, kde se teď cítíme být, tak nechceme, aby to byl úplně špičatý vrchol, ale aby to bylo takové to dlouhé pohoří a my po něm šli ještě dlouho,“ vypravuje zakladatel LiStOVáNí. Zároveň si ale uvědomuje, že jednou zase přijde cesta dolů. „Například při školních představeních už zjišťujeme, že jsme čtyřicet plus a občas je to takové zvláštní. A že i ty naše tituly generačně zestárly,“ dodává.

Každopádně LiStOVáNí je pro Lukáše Hejlíka a spol. pořád velká zábava a chtějí si ho užívat, dokud to jen půjde. „Za tu dobu jsem dělal spoustu dalších věcí, ale u tohohle jsem zůstal. Věděl jsem, že to je to, co mě vystavělo a co mi jde. Až jednou budu psát paměti, tak Listování bude číslo 1 a Gastromapa možná číslo 2,“ uzavírá Lukáš Hejlík.

Michal Bogáň
michal@trutnovinky.cz
Foto: Jana Bartoš