Čtvrtek

18. července 2024

Nyní

18°

Zítra

20°

Svátek má

Trutnovský podzim nabídne klasiku s autorským pojetím, začíná Vesna

16. 10. 2022

page.Name
Nejlepší český tenor současnosti, harfistka, které tleskala zaplněná Carnegie Hall, zpívající violoncellistka nebo slavný houslový virtuóz doprovázený místním orchestrem. To jsou největší lákadla letošního 41. ročníku hudebního festivalu Trutnovský podzim. „Připravili jsme pět koncertů. Každý bude tak trochu jiný, ale všechny nabídnou špičkovou muziku,“ slibuje ředitel Uffa Libor Kasík.

Mimořádný zážitek slibuje například společné vystoupení jednoho z nejlepších českých tenoristů současnosti Richarda Samka s hradeckou filharmonií. „Jako jeden z mála našich tenoristů zpívá na zahraničních pódiích, což svědčí o jeho mimořádném pěveckém umu,“ upozorňuje Kasík. Na programu trutnovského koncertu (v úterý 8. listopadu) jsou slavné operní árie. Samek přitom má z čeho vybírat, sám ztvárnil desítky rolí ve světově proslulých operách. Například Fausta ve stejnojmenné Gounodově opeře, prince ve Dvořákově Rusalce nebo Jeníka v Prodané nevěstě.

Zajímavý mix klasické hudby s vlastním autorským pojetím slibuje zahajovací koncert festivalu v podání populární dívčí kapely Vesna (na úvodním snímku) a Unique Quartetu. Za Vesnou stojí zpěvačka, textařka a skladatelka Patricie Fuxová. Její hudební styl je jakousi směsicí popu a folkloru, klasické hudby příměsí elektroniky. „Ráda se inspiruje současnými hudebními směry, ráda improvizuje a hraje klasiku po svém,“ říká Kasík. Unique Quartet je pro změnu známý atraktivními úpravami popových, rockových a filmových skladeb. Na programu trutnovského koncertu (úterý 18. října v Uffu) je průřez Vesninými deskami Pátá bohyně a Anima.

Do Uffa přijede i krásná harfenistka Kateřina Englichová, které tleskají po celém světě. Hrála mimo jiné v Carnegie Hall a dalších věhlasných sálech. Na nástroj, který má sedmačtyřicet strun a sedm pedálů, se dá zahrát téměř cokoliv. „Má naprosto výjimečný zvuk. Známé jsou například i úpravy muzikálů pro harfu,“ upozorňuje Kasík. Na programu hudebního večera (čtvrtek 20. října v Uffu) jsou skladby od věhlasných světových autorů, jako jsou například německý Georg Friedrich Händel, francouzský Claude Debussy nebo český Antonín Dvořák.V Koncertní síni Bohuslava Martinů se uskuteční sólový koncert nejžádanější české violoncellistky a zpěvačky Terezie Kovalové. „Už tady u nás několikrát byla, při koncertech, zpívala také při vernisážích a účinkovala i na festivalu nového cirkusu Cirk-Uff! Hraje skvěle, dává hře nové dimenze a to se nám moc líbí,“ zdůrazňuje Kasík. Kovalová mimo jiné vystupovala v roce 2011 na zahájení Pražského jara se symfonickým orchestrem Pražské konzervatoře dirigovaným Jiřím Bělohlávkem. V Trutnově zahraje (v úterý 15. listopadu) sólové skladby na violoncello se zpěvem z vlastní tvorby.

Pátým a závěrečným koncertem Trutnovského podzimu bude večer s houslovým virtuózem Ivanem Ženatým a Podkrkonošským symfonickým orchestrem pod vedením dirigenta Josefa Kurfiřta. „Ženatý dnes opakovaně hostuje s renomovanými zahraničními hudebními tělesy, bývá oceňován pro svůj vkus pro styl a podmanivou krásu tónu. V mládí a ve svých začátcích mimo jiné působil také v orchestru v Semilech a nyní se k němu vrací,“ tvrdí Kasík. Zazní skladby od Bedřicha Smetany, Zdeňka Fibicha či Ludwiga van Beethovena.Letos festival výjimečně nemá zahraničního hosta. Na druhou stranu ale večery v Uffu slibují mimořádný zážitek i díky nejmodernějšímu zvukovému systému L-ISA. V minulosti bylo jedinou slabší stránkou Uffa, že akustické koncerty nebyly úplně top. Nadějný a ve světě velmi úspěšný dirigent Jakub Hrůša o tom kdysi dokonce řekl: Máte to na suché straně spektra! „S pořízením nového systému se to změnilo výrazně k lepšímu, klidně teď u nás může znít koncert stejně dobře jako ve vyhlášených hudebních sálech po celém světě. Prostě Trutnovský podzim v Uffu bude výjimečný zážitek se vší parádou,“ dodává Libor Kasík.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: archiv Uffa