Neděle

16. června 2024

Nyní

18°

Zítra

19°

Svátek má

Dbáme na to, aby si co nejvíc lidí našlo v Uffu to svoje

28. 8. 2022

Dbáme na to, aby si co nejvíc lidí našlo v Uffu to svoje 0 snímků
Nová kulturní sezóna se blíží mílovými kroky. Program Uffa je přichystaný, prodej předplatného pokračuje. „Možná nebudou tržby tak vysoké, jak by kultura potřebovala. Po dvouleté fixaci výrazně podraží energie. Těžké to ale máme všichni - lidé, firmy… Věřím, že to všichni zvládneme, no a my, jako kulturní firma, prostě musíme, uděláme pro to všechno, už se rýsují nějaké cesty,“ říká Libor Kasík, ředitel trutnovského Uffa.

Jak se prodává předplatné?
Zatím v porovnání s loňskem méně, možná až o pětadvacet procent, ale to jsem předpokládal. Aktuální situace je těžká pro mnoho oborů, kultura je na tom možná nejhůř ze všech. Zároveň je jasné, že je situace těžší pro každého z nás, jako člověka, jednotlivce. Lidé jsou opatrnější, vyčkávají a někteří zřejmě risknou nákup vstupenek až na poslední chvíli.

Může se to ještě změnit?
Řekl bych, že ano. Nenaskočili jsme na vlnu brutálního zdražování a cenu předplatného jsme stanovili v rozumné výši. Předplatné má navíc nezpochybnitelné výhody. Máte jisté místo v hledišti. Abonentka je přenosná, takže si ji můžou lidé předávat v rodině. Předplatné je samozřejmě výrazně levnější, než kdyby si divák kupoval vstupenku na každé představení zvlášť. Ale hlavně, máme pestrý a bohatý program nabitý desítkami kvalitních inscenací. Zůstali jsme u čtyř předplatitelských skupin - dvou činoherních, jedné pro hudební divadlo a jedné pro divadlo nové, tedy takové, kde se jednou jednotlivé divadelní žánry prolínají, jindy se odehrávají experimenty, a vůbec přicházejí nejrůznější překvapení. Tahle shows tvoří především mladí umělci, ale jsem rád, že si získávají oblibu i mezi staršími diváky. V každé je osm inscenací, celkem je v programu nové sezóny dvaatřicet představení.

Co budou největší lákadla?
Všechna představení jsou skvělá! Ve skupině Nové divadlo budou jistě šlágrem třeba Losers Cirque Company a jejich akrobatický muzikál Nebesa. Ve skupině Divadlo a hudba přitahuje pozornost inscenace Špinarka od ostravských Bezručů, Těšínské divadlo přiveze Šakalí léta a pardubické divadlo Noc na Karlštejně. Ve skupinách Činoherní divadlo A a B bude hodně lákat Shirley Valentine v podání Simony Stašové, 50 odstínů! Divadla Radka Brzobohatého anebo komedie Beckham od Studia Dva. Kvalitní máme celý program. Lepší je si ho v klidu prohlédnout na našem webu v sekci Předplatné. Určitě vás zaujme!

Uffo, to nejsou jen divadelní představení. Co hudba?

Letos jsme se hodně soustředili i na koncertní část našeho programu. Dbáme na to, aby si co nejširší spektrum diváků a posluchačů našlo v Uffu to svoje. Když vezmu ještě letošek, tak mladí se určitě budou těšit na koncert zpěváka a rapera Calina, který u nás už jednou byl. Tvrdí rockeři si jistě užijí vystoupení kapely Škwor. Vystupovat bude populární kapela Mig 21. Hodně jsou v Trutnově oblíbené folkové, country a podobné koncerty, takže fanoušci určitě přivítají Karla Plíhala, Vlastu Redla a další. Příznivce má i Trutnovský hudební podzim, jenž se nám také líhne moc hezky. Prostě je připravená řada kvalitních a atraktivních koncertů.

Bude nová sezóna v něčem pro Uffo přelomová?
Neřekl bych ani přelomová, ale zásadní bude v tom, že nám na konci roku skončí smlouva na elektřinu. Byla městem vysoutěžená před dvěma lety za velmi přijatelnou cenu. Uvidíme, za jakou cenu se ji podaří vyjednat na další roky. Očekávám ale, že to bude dost zásadní rozdíl. Ale to lidé znají ze svých firem a domácností. Pokusíme se s tím vypořádat co nejlépe. Chtěl bych ale lidi poprosit, ať do Uffa chodí, budeme jejich podporu potřebovat.

Omezovat program kvůli zdražování se tedy nebude?
Aktuálně ne! Nemůžu samozřejmě vyloučit, že k tomu v budoucnu nedojde. Současný objem, rozložení a kvalita kulturního programu je právě to, co má na společnost optimálně pozitivní dopad. A existuje řada příkladů, že když se do něj špatně sáhne, když se třeba přestanou některé akce dělat, vznikne začarovaný kruh, na jehož konci je krach. Něco se vyndá, přestanou chodit určití diváci, přestanou mít zájem někteří sponzoři, program se musí omezit ještě víc, začne velké propouštění zaměstnanců a hledá se zachránce… Řadu příkladů znám z vlastní zkušenosti, mnoho dalších ze studia kulturního managementu. Takže takovou cestou určitě nepůjdu. Cesta vede primárně skrze energie.

V minulých letech zasáhla kulturu covidová omezení. Nemůže se to opakovat?
Nemyslím si, že by měl nastat konec světa. Nevěřím, že budou potřeba všeobecná drastická opatření. Situace možná nebude jednoduchá, ale doufám, že si s tím poradíme. My, účinkující i diváci. Já to prostě vidím optimisticky!

S očekáváním vyhlížím Trutnované nové kino. Bude hotové na jaře, že?
Ano. Kino už rekonstrukci nutně potřebovalo, diváci si oprávněně a ve velkém stěžovali na nepohodlné sezení, což se zásadně změní, plus další věci. Ale hlavní přínos rekonstrukce se vyjasnil vlastně až při jejím průběhu. Budova byla opravdu ve špatném stavu, a to primárně z důvodu zanedbané rekonstrukce v sedmdesátých letech. Například z důvodu obezděných a zároveň trouchnivějících trámů ne že by přímo hrozil pád budovy, ale kdyby přišlo nějaké zemětřesení síly, která v Česku již byla, tak už bych obavy měl. Vím, někomu se to může zdát jako zbytečně vyhozené peníze, ale je třeba si uvědomit, že je to architektonicky unikátní historická budova v majetku města. Nebyla v dobrém stavu. V horším, než se čekalo. A jaké možnosti má v takovém případě majitel? Nechat to spadnout, což asi nikdo nechceme, donekonečna záplatovat, čímž nic kromě základní bezpečnosti nevyřešit a za pár let zjistit, že už je to za víc než celá rekonstrukce. Rekonstrukce je nejefektivnější a nejsmysluplnější cesta.

Může si kino Vesmír stanovit vlastní dramaturgii? Není pod diktátem filmových společností?
Je jasné, že si vybíráme z toho, co nabídnou distribuční společnosti. Nabídka je poměrně široká, takže místo pro vlastní dramaturgii určitě je. Jasné je, že budeme brát hitovky, šlágry, hlavní taháky. Lidi je chtějí vidět a kino potřebuje mít slušný příjem. Zároveň je v nabídce řada dalších filmů, které jsou velmi často kvalitní, ale divácké rekordy netrhají. Pro ně budeme využívat malý sál. A není to jen o Art filmu, jak se často říká. Možností a žánrů pro malý sál bude hodně. Chceme nabízet unikátní zážitky, počítáme i s filmovými premiérami.

U filmu i divadla nejvíc táhnou komedie. Nebo ne?
To bezesporu. Zásadní je ale zážitek. Musíme lidem nabídnout silný až euforický zážitek, třeba formou komedie, ale zároveň i skrze kontroverzi či experiment, což ve finále bojuje proti konfliktům, i těm velkým. Pomáhá to posilovat vzájemnou toleranci nebo eliminovat předsudky. Obzvlášť v téhle době je to zásadní, spojuje to skupiny, mezi nimiž se prohlubují příkopy. Dává nám to respekt k názorům druhých. V tomhle je tedy důležitá i nekomediální kultura. Všechno má své důležité místo. Naším cílem není servírovat jen kulturu, která se dobře prodává. Naším úkolem je působit dobře na společnost. Ano, dnes je potřeba lidem trochu víc ulevit komedií, v této sezóně dáváme trochu víc prostoru relaxu, ale opět stojícímu na kvalitě. Nechybí ale ani věci podnětné jiným způsobem.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: archiv Uffa