Čtvrtek

18. července 2024

Nyní

19°

Zítra

20°

Svátek má

Fajn festival v komornější atmosféře s obří houpačkou

20. 8. 2022

Fajn festival v komornější atmosféře s obří houpačkou 65 snímků
Brány letošního čtvrtého ročníku festivalu Artu Kus se pro návštěvníky otevřely v pátek ve dvě hodiny odpoledne. A právě počet lidí, kteří dorazili na Bojiště, byl první den častým tématem k hovoru. Pořadatelé už ovšem dopředu avizovali, že letos očekávají o něco méně návštěvníků než v minulých letech.

„My jsme přišli, abychom tenhle fesťák podpořili, protože chceme, aby tady byl i v dalších letech,“ prohlásil Michal Rotter. Podobně hovořila třeba i Lenka Hurdálková. „Chtěli jsme hlavně podpořit tu účast, která sice není velká, ale je to fajn akce,“ vyprávěla. „Za mě je ale velká škoda, že tady nejsou nějaké dvě tři větší kapely, které by sem přilákaly více lidí,“ nechal se slyšet Dušan Krét.

O hudebním line-upu letošního ročníku se mezi návštěvníky také hodně diskutuje, protože na první pohled ze seznamu kapel člověka nic nepraští do oka. „Letos jsme se více soustředili na výtvarné projekty a vizualizace místa, nicméně kapely, které vystoupí, jsou vynikající, i když to nejsou tak zvučná jména jako v minulosti. Návštěvníci festivalu si určitě přijdou na své,“ pronesl pořadatel Artu Kus Festivalu Roman Dorňák.

Na stage se první den postupně vystřídaly skupiny 2.0, I love you Honey Bunny, -123 minut, Noisetrap a raper Hugo Toxxx. Po jeho vystoupení produkci uzavřel dýdžej, trumpetisté a zpěvačka z projektu USB Live!Act, na jejichž hudbu se pod pódiem nejvíc tancovalo. Nápad přesunout letos závěrečnou party ze stanu na hlavní stage vyšel náramně.

„Pro mě to bylo trošku krkolomné, protože jsem byla marod. Kytarista David měl covid, takže jsme měli jednu zkoušku. Původně jsme chtěli hrát nové věci, ale na to jsme se raději vykašlali,“ řekla k vystoupení skupiny Noisetrap její zpěvačka Lucie Hamzová. „I když atmosféra je letos komornější, tak lidé byli stejně fajn. My to tady prostě milujeme. Bohužel zítra jdu na svatbu a kdyby to nebyla tak dobrá kámoška, zůstanu tady až do neděle,“ dodala ke své třetí účasti na Artu Kusu.

Pražská kapela letos tolik nevystupuje, ovšem představila se například na Coulors of Ostrava. „Měli jsme asi rok a půl pauzu. Každý jsme směřovali trošku jinam, ale teď jsme to zase dali dohromady a chceme jít trošku jiným směrem,“ uvedla třicetiletá zpěvačka. Skupina se chce více zaměřit na styl hudby, která není jen o střídání slok a refrémů. Ukázkou pro lidi mohl být jejich závěrečný song na Artu Kusu, který trval asi třináct minut. „Nějaké plány máme, nic ale nehrotíme. Půlka kapely už má rodiny. Jsme do toho ale zapálení,“ řekla na závěr.

Doménou trutnovského festivalu je to, že není jen o hudbě. V kreativní zóně v parkové části je to jeden workshop vedle druhého. Pro děti jsou opět velkým lákadlem trubky, tedy industriální stánek IdeaFace, kde vyrábějí neotřelý nábytek z vodovodních trubek. Letošní novinkou jsou skláři, v jejichž dílně si můžete vyfoukat vlastní výrobek. Nechybí samozřejmě výtvarná dílna Bosorka či místo, kde ukážete svůj um při balancování s kameny. Pozornost poutají také velké obrazy nebo obří houpačka, která je velkým lákadlem pro děti, ale vyzkoušeli si ji už i někteří dospěláci.

A je toho víc…

Navíc je tady ještě Experimental stage ve Skleníku, kde se hraje divadlo, probíhají přednášky a sobotní večer bude patřit slam poetry. Stánku s občerstvením je připraveno adekvátně počtu lidí, cena za langoš byla v pátek 165 korun, v sobotu už se prodával za 99/125. Pivo si můžete dát Trautenberka nebo Krakonoše.

Michal Bogáň
michal@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek