Neděle

14. července 2024

Nyní

16°

Zítra

16°

Svátek má

Zpěvák kapely Mňága a Žďorp Petr Fiala: My lidé jsme fakt neuvěřitelní

12. 8. 2022

page.Name
Hlavní kapelou letošního ročníku Krkonošských pivních slavností ve Vrchlabí bude kapela Mňága a Žďorp. Její frontman Petr Fiala v rozhovoru vzpomíná na začátky kapely, ale i na covidovou dobu, kdy kapela pravidelně streamovala své koncerty. A samozřejmě jsme se museli zeptat, jaký je jeho vztah k pivu.

Předpokládám, že jste na tuto otázku odpovídal již mnohokrát. Přesto, prosím, ještě jednou pro Vrchlabinky: Jak vznikl název kapely Mňága a Žďorp a co to znamená?
Vzniklo to z potřeby mít co nejbláznivější název, což byl v té debilní době jeden ze způsobů, jak o sobě dát vědět. Jsou to dvě slova z beskydského dialektu. Mňága je něco měkkého, rozšlápnutá hruška, bahno nebo hovínko a žďorp je starý krám − vehikl auta, první Nokia a tak podobně.

Na Wikipedii jsem objevil informaci, že kapela, respektive její kořeny, se začala formovat v roce 1983. Jaká to byla doba před oněmi čtyřmi desetiletími?
No úplně na hovno. Akorát jsme byli mladí, a tak to pro nás bylo dobrodružné − vymezovat se proti komunistům. Byli jsme ruská kolonie, hlídali a udávali jsme se navzájem. Děsně jsem se styděl za dospělé, kteří furt nadávali na komouše a Rusáky a pak šli k volbám a stejně jim to hodili.

Pro Mňágu i pro vaše sólová alba jste napsal velké množství písniček. Kde jste pro ně získával inspiraci?
Všude okolo sebe. Je tomu tak i nadále. Pokud vás baví pozorování okolí, máte do smrti vystaráno. My lidé jsme fakt neuvěřitelní.

Vaše kapela hodně cestuje a koncertuje. Jaké máte pocity, když někam jedete na koncert, ale třeba i na obyčejný nákup a v rádiu, které právě posloucháte, pustí nějakou z vašich písniček?
Je to fajn pocit. Časem jsem si zvykl na svůj hlas a už se nestydím. Přece jen, to, že hrajeme pro lidi a že mají ty písničky rádi, našemu snažení dává smysl.

Vaše kapela se poměrně originálně postavila omezením, která v minulých letech způsobil covid-19. Oprášili jste všechny vaše skladby a streamovali jste vaše koncerty z různých míst. Jak na tuto zkušenost vzpomínáte a jaké přinesla výsledky
Bylo to perfektní. Udrželi jsme si práci, zábavu a pobavili jsme spoustu lidí, kteří v tu dobu museli kysnout doma. Za dva roky a třicet streamů jsme vybrali něco přes dva miliony korun, takže jsme mohli normálně zaplatit celý tým, který se na streamech podílel, hosty, dopravy, techniky, zvukaře a tak dále. Vždycky jsme šli až na hranu možností toho, co se v daný čas dalo dělat. Protože nedělat nic, bečet a čekat, to umí každý.

Jezdíte raději na koncerty do klubů, nebo na velké festivaly?
Obojí je skvělý a má své výhody. Hodinový set hitovek na fesťáku nebo dvouhodinový klubový koncert s různýma nečekanýma songama. Změna je život.

Mám tu čest – stejně jako vy – být pravidelným dopisovatelem do týdeníku Reflex. Jak jste se k tomu dostal a kde berete podněty pro vaše pravidelné sloupky Mňága: Happy end?
Nabídl mi to Bohouš Pečinka, náš velký fanoušek a můj kamarád. Podněty stejný jako texty, je to všude. Navíc v tomto případě můžu reagovat na aktuální situace, což v textech moc nedělám.

Vystoupíte jako headliner tradičních Krkonošských pivních slavností ve Vrchlabí. Jaký je váš vztah k pivu? Já si totiž vůbec nevybavuji žádnou z vašich skladeb, která by se piva týkala nebo v ní bylo pivo zmíněno...
Pivo mi chutná a vypil jsem ho dost. Už asi čtyři roky ale vůbec nepiju alkohol, ani ň. Ani nevím přesně proč. Na jednom koncertě jsem si nemohl nic dát, protože jsem řídil. Měl jsem strach, že to bude nuda, když se neposilním obvyklým malým fernetem na kuráž a nevezmu si na pódium ten svůj střik, ale opak byl pravdou. Bylo to skvělý. Tak jsem si řekl, že to zkusím i druhý den na dalším koncíku, a zase to bylo supr. Tak už se toho držím. Je to bezva.

Vrchlabí je bránou do Krkonoš a v zimě tu mnoho lidí lyžuje. Jak jste na tom s lyžováním vy?
Lyže bych si nazul, pouze pokud by na tom závisel osud planety. Jinak raději ne.

Na co se od vás mohou těšit návštěvníci Krkonošských pivních slavností? Hrajete stejné line-upy na všech akcích, nebo je průběžně proměňujete?
Hrajeme vždycky nějakou dobu stejný playlist, dokud nám z toho nezačne hrabat. Pak to obměníme, songů je dost.

Jak byste pozval čtenáře na váš koncert?
Přijďte na Mňágu, stojí to za to!!!

Jiří Štefek
jiri@vrchlabinky.cz
Foto: David Macháček