Pondělí

27. května 2024

Nyní

15°

Zítra

14°

Svátek má

Krakonoš? Pro turisty nejžádanější upomínkový předmět

3. 2. 2022

Krakonoš? Pro turisty nejžádanější upomínkový předmět 0 snímků
Začalo to fotografiemi a pohlednicemi, ale největším hitem je Krakonoš. O čem je řeč? O suvenýrech. V našich nejvyšších horách je totiž figurka vláce hor stále nejžádanější. Připomíná to i nová výstava v trutnovském Muzeu Podkrkonoší. Má název Pozdrav z Krkonoš.

Turisté navštěvovali Krkonoše už v 16. století. Dokonce i o známém kronikáři Simonu Hüttelovi je známé, že tehdy s výpravou trutnovských měšťanů vystoupal na Sněžku. Dlouhá staletí si ale lidé odnášeli z výletu do Krkonoš maximálně zážitky. Změna nastala ve druhé polovině 19. století. S rozmachem fotografie totiž začala éra suvenýrů.

„Mezi prvními, které si lidé mohli odvézt, byly například černobílé snímky Sněžky nebo Labského vodopádu. Vedle Obří boudy byl dokonce svého času fotoateliér, kde bylo možné si nechat na památku udělat fotografii se Sněžkou v pozadí,“ upozorňuje kurátor výstavy Ondřej Vašata.

Už tehdy převažovaly na záběrech z Krkonoš horské boudy. Na historických snímcích vystavených v muzeu jsou mimo jiné i legendární Petrovka nebo Labská bouda.

Fotografie či kreslené obrázky hor se promítly i do dalších suvenýrů. Objevují se na dobových skleničkách či porcelánu, ale také na lžičkách nebo jako motiv těžítka. „Tehdy se lidé vydali do Krkonoš třeba jen jednou za život. O to víc na ně chtěli mít nějakou zajímavou vzpomínku,“ tvrdí Vašata.

Dalším atraktivním suvenýrem se staly mapy. Začaly se objevovat zhruba od konce 19. století a většina z těch dochovaných má německé texty. Kromě bohaté klientely z Prahy sem tehdy jezdili lidé z Německa (např. z Berlína), navíc dnešní polská strana Krkonoš byla tehdy německá, a i z ní přicházeli turisté.

V muzejní expozici jsou rovněž turistické hole. Kdysi byly součástí turistické výstroje pro bezpečnější chůzi po horách. Zároveň se ale staly i připomínkou navštívených míst, především díky malým kovovým štítkům, které se daly koupit ve všech turistických oblastech, podobně jako dnes turistické známky.

Výjimečnými exponáty jsou první tištěné turistické průvodce. Například speciální publikace od lékaře J. K. Hosera vydávané v průběhu první poloviny 19. století. „Původně se turisté spoléhali zejména na místní obyvatele. Ptali se jich, kam se mají vydat, co by jim doporučili. Tištěný průvodce tuto díru na trhu zaplnil. Časem pak platilo, že kdo chtěl v 19. století do Krkonoš, musel mít knižního turistického průvodce,“ říká Vašata.

Velmi atraktivní součástí expozice jsou figurky Krakonoše. Muzeum jich vystavilo 65. Vznikaly už na konci 19. století. Horalé je původně měli za okny, jak symbol či patrona Krkonoš. Časem se z nich ale stal žádaný turistický suvenýr. Figurky mají různou podobu, ale pro většinu je společný typicky zelený frak, fajfka, klobouk, holínky a hůl. „Nevíme, kdo figurky Krakonoše vyráběl. Většinou vznikaly spontánně. Jsou to ale nejtypičtější suvenýry z Krkonoš,“ upozornil Vašata.

Výstava plná řadu turistických suvenýrů z Krkonoš potrvá do 29. května.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek