Pátek

19. července 2024

Nyní

22°

Zítra

23°

Svátek má

Vypnout se je umění. Výstava o problému s nadužíváním technologií

17. 2. 2022

Vypnout se je umění. Výstava o problému s nadužíváním technologií 41 snímků
Digitální technologie v posledních desetiletích radikálně ovládly a proměnily náš svět. Jejich pozitivní přínos je nesporný a docenit jej dokáže téměř každý z nás. Stinné stránky tohoto fenoménu se do našich životů vplížily nenápadně. Mnohdy nám nejrůznější aplikace přinesly pravý opak toho, co slibují. Uvědomujeme si to, a pokud ano, uvědomujeme si to dostatečně? Jak moc jsme na nových technologiích závislí a jak by se nám vlastně žilo bez nich? Dokážeme to ještě vůbec?

Jaké to je strávit den ve světě bez internetové sítě si každoročně mají příležitost vyzkoušet žáci Základní školy Mládežnická v Trutnově. Učitel informatiky Zdeněk Heteš už v roce 2015 zorganizoval spolu se svým kolegou Václavem Fišerem první školní Den offline a od té doby se tato akce pravidelně opakuje. 

Galerie města Trutnova se letos k tomuto úspěšnému projektu připojila a ve výstavních prostorách městského úřadu se rozhodla uspořádat výstavu, jež je nejen ohlédnutím za uplynulými ročníky, ale také samostatnou expozicí, která návštěvníkům připomene, jak jiný byl náš svět ještě před pár lety.

Součástí výstavy kromě fotografií je také retro koutek s analogovými přístroji, herní zóna pro hraní si bez technologií a rovněž interaktivní expozice, která se pokusí demonstrovat, jak by vypadaly moderní aplikace v offline podobě.

„Den offline není kvůli tomu, abychom přestali používat telefony, internet a nové technologie, které normálně ke své práci potřebujeme a nedokážeme si bez nich život představit. Ale je to o tom, že bychom si mohli trošku uvědomit, že nás začínají ovládat a je toho až moc. A jak se říká, všeho moc škodí,“ uvedl Zdeněk Heteš, učitel a správce počítačové sítě na ZŠ Mládežnická.

 

Z průzkumu vyplývá, že až 70 procent dětí do patnácti let má strach z nedostupnosti mobilního telefonu. Řeč je o tzv. nomofobii. Na trutnovské Mládežce si udělali i jeden vlastní průzkum, jehož výsledky jsou na panelu součástí výstavy – a to kolik hodin denně průměrně děti stráví s mobilem v ruce. Díky aplikaci ve všech novějších telefonech se dá snadno dostat ke konkrétním statistikách. Do průzkumu se přihlásilo „jen“ 84 žáků, rekordmanem byl uživatel Filip – iPhone, který v průměru za týden strávil denně u obrazovky mobilu 13 hodin a 6 minut.

„Vždyť je tak hodnej.“ Je věta, která se často vyslovuje, když dáme dětem do ruky mobil nebo tablet, protože pak o nich najednou nevíme. Ale víte, kdo je třeba na druhé straně? „Na jedné straně displeje jsme my nebo naše děti a na druhé straně displeje je tým těch nejlepších lidí na světě, kteří jsou placeni za to, aby nás nebo to naše dítě, udrželi u telefonu co nejdéle. Ono sice dělá věci, které jsou zadarmo, ale platí za ně svým vlastním časem. A my starší už víme, že čas je nezaplatitelná věc,“ zamyslel se učitel Zdeněk Heteš.

Letošní den offline proběhl na ZŠ Mládežnická v pátek 11. února a celou akci zdokumentoval fotograf Bohdan Holomíček, jehož snímky si můžete prohlédnout také na výstavě, která bude v prostoru městského úřadu umístěna do 22. března. Účastníkům středeční vernisáže atmosféru zpříjemnila svým brnknutím do kytar skupina Jakž Takž.

Co znamená Den offline v podání ZŠ Mládežnická?

Děti a učitelé, kteří se rozhodnou připojit k akci Den offline, po celých 24 hodin nevezmou do ruky telefon, tablet, ani počítač. Ve škole vypnou servery, kopírky, počítače i Wi-Fi a vrátí se do doby kopíráků a psacích strojů. Tento formát vznikl na trutnovské škole a stal se inspirací pro řadu dalších po celé Evropě.

Učitelé se setkávají s nadšenými reakcemi rodičů, ale i se zarytými odpůrci, kteří den bez internetu strávit nechtějí, nedokážou nebo skutečně nemůžou. Být offline je luxus, který si v dnešní době nemůžeme dovolit. Smyslem akce ovšem není chtít trvale žít bez nových technologií, ale upozornit na rizika spojená se závislostí na nich.


Michal Bogáň
michal@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek