Neděle

16. června 2024

Nyní

18°

Zítra

19°

Svátek má

Koncerty, divadla, výstavy, pořady pro děti. Program Uffa je nabitý

27. 9. 2022

page.Name
Konečně! Nová kulturní sezóna se rozjela naplno. Pro trutnovské Uffo je v pořadí už třináctá. „Nejsme pověrčiví! Všichni víme, jaká je doba a že to těžší nás zřejmě teprve čeká. Jdeme do toho ale optimisticky. Věříme, že to dáme!“ říká Libor Kasík, ředitel Společenského centra pro kulturu a volný čas.

Jak jste chystali novou sezónu?
Víme, jak to mají lidé těžké. Všichni to máme těžké. Rozhodli jsme se proto ji udělat malinko odlehčeněji. Máme v programu úplně všechno, ale cítíme, že nyní potřebujeme všichni trochu víc relaxu.

Které zajímavé koncerty chystáte na podzim?
Když to vezmu napříč žánry, tak například v říjnu budou v Uffu hned čtyři skvělé koncerty. Nejprve tady bude hrát oblíbená popová kapela Mig21 s frontmanem a hercem Jiřím Macháčkem. Pak bigbítové Flamengo Reunion session, které připomene padesát let od legendárního alba Kuře v hodinkách. Třetím bude rapper a zpěvák s moldavskými kořeny Calin. V Uffu už jednou koncertoval společně s brněnským zpěvákem Stein27. Nyní přijede s akcí nazvanou Popstar Tour podle jeho druhého studiového alba. A na závěr října je v plánu ojedinělý koncert legendárních muzikantů a jejich doprovodných těles - Vlasty Redla s kapelou a tria Vladimíra Merty.

Něco tvrdšího tam nemáte?
Ale máme! Na začátek prosince chystáme koncert kapely Škwor. Zaznít by měly její nejlepší skladby ve speciálních akustických úpravách. Skupina tady má hodně fanoušků, i já si je poslechnu hodně rád.A co naopak nějakou klasiku?
Podle tradice ji opět nabídne v říjnu a listopadu Trutnovský podzim. A protože se nám líbí míchání klasiky s autorským pojetím současných interpretů, pozvali jsme populární Vesna kvartet, který hraje klasiku i vlastní věci. Přijede i krásná harfistka Kateřina Englichová, které tleskají po celém světě a hrála mimo jiné v Carnegie Hall a dalších věhlasných sálech. Zpívat v Uffu bude jeden z nejlepších českých tenoristů současnosti Richard Samek s hradeckou filharmonií. Věřím, že Trutnované budou rádi i za sólový koncert violloncelistky a zpěvačky Terezie Kovalové. Už tady několikrát byla, při koncertech, zpívala také při vernisážích a účinkovala i na festivalu nového cirkusu Cirk-Uff! Hraje skvěle, dává hře nové dimenze a to se nám moc líbí. A pátým koncertem bude večer s houslovým virtuózem Ivanem Ženatým a Podkrkonošským symfonickým orchestrem.

Je jasno také o vánočním koncertu?
Ano! Budeme mít v Uffu v prosinci koncert skvělého hudebníka, skladatele a herce Ondřeje Brzobohatého s orchestrem. Myslím, že jméno Brzobohatý je dostatečnou zárukou kvality pro vánoční koncert.Co dalšího ještě nabídne Uffo v nové sezóně?
Bohatý program máme v rámci čtyř skupin předplatného. V nabídce je dvaatřicet představení. Ze skupin Činoherní divadlo A a B připomenu Shirley Valentine se Simonou Stašovou, komedii Beckham od Studia Dva nebo 50 odstínů! Divadla Radka Brzobohatého. Ve skupině Divadlo a hudba Noc na Karlštejně od pardubického divadla, Šakalí léta od Těšínského divadla a inscenaci Špinarka od ostravských Bezručů. A ve skupině Nové divadlo akrobatický muzikál od Losers Cirque Company. Výběr je velmi pestrý, abonentky jsou stále ještě k dispozici. Navíc ještě podle situace a možností plánujeme během sezóny několik představení takzvaně na volnou kasu.

Zůstávají v programu Uffa také nedělní Uffokousky?
Samozřejmě. Pořady pro rodiny s dětmi jsou trvalou součástí nabídky Uffa. Letos jsme trochu změnili design, udělali určitý upgrade, ale cíl zůstává. Aby tomu rozuměli a bavili se děti i dospělí.

Kteří umělci budou vystavovat v Galerii Uffa?
Kromě výtvarnice Petry Švecové, která už u nás aktuálně má výstavu nazvanou Gatering, tady bude od října vystavovat talentovaný umělec Martin Sněhota. Většina jeho exponátů je trojrozměrná, při jejich vytváření kombinuje více materiálů, zejména dřevo, kov a plast. Možná se budou návštěvníci divit, co všechno se dá ještě udělat se starými věcmi, jako jsou tranzistorové rádio, příborník, kávovar nebo kanystr. Od prosince bude v Uffu vystavovat scénograf, výtvarník, malíř a herec Tomáš Bambušek. Pokud vím, tak začal malovat teprve před deseti lety, ale jeho obrazy jsou skvělé. Nejdřív se pouštěl do malování vesnických výjevů, časem se ale stal především skvělým krajinářem. Některé jeho obrazy jsou navíc doslova velkoformátové a díky zajímavému míchání barev velmi pestré.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: archiv kapel Mig21 a Škwor, Miloš Šálek