Čtvrtek

30. května 2024

Nyní

16°

Zítra

17°

Svátek má

Při výroční výstavě oslaví spolek výtvarníků Kristova léta

17. 9. 2022

page.Name
Stará radnice na Krakonošově náměstí se v pondělí od 17.15 hodin opět stane dějištěm vernisáže tradiční výroční výstavy Spolku podkrkonošských výtvarníků. „Spolek má důvod opět slavit. V roce, kdy si připomínáme tak zvaná Kristova léta, tedy třiatřicátiny, představíme veřejnosti opět plody své práce,“ zve fotograf a náčelník výtvarného sdružení Ctibor Košťál.

Příznivci žánrově pestrého výtvarného umění se mohou těšit nejen na malířská díla, ale i na fotografie, dřevořezby, skulptury z kamene, keramiku, paličkovanou krajku a podobně. „Prostě již tradiční a asi i očekávaný umělecký mišmaš,“ uvedl náčelník. Výstavní kolekci svými pracemi obohatí i dva hosté spolku. Tím čestným bude známý trutnovský fotograf Jiří Havel a druhým, při loňské vernisáži vylosovaná Marie Vosyková z partnerského výtvarného sdružení AMAG Náchod.

Podle fotografa Košťála v souvislosti s třiatřiceti lety existence se bezprostředně po roce 1990 zdálo, že spolky a jiná sdružení mají tak trochu odzvoněno, protože společně s euforií, svobodou a nadějí přišel také individualismus: stav mysli neslučitelný se spolkovým režimem. „Nástrahám nové doby odolala skupina výtvarníků, jimž na srdci ležela hlavně prosperita nově vzniklého spolku, výtvarný růst i rozvíjení společného aktivního života,“ řekl.

V řadách spolku se za dobu jeho činnosti vystřídaly desítky Trutnovu blízkých více či méně aktivních výtvarníků. Časem se vytvořila pestrá mozaika výtvarných žánrů. Prezentování svých děl na společných či dílčích výstavách se zdaleka nestalo jedinou spolkovou činností. Členové jezdí po výstavách, v rámci tematických tak zvaných výjezdních zasedání poznávají výtvarné skvosty zanechané minulými generacemi. Výstava potrvá do soboty 1. října.

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Foto: Ctibor Košťál