Neděle

14. července 2024

Nyní

16°

Zítra

16°

Svátek má

Upravený Hašlerův opus připomenul třiatřicátiny podkrkonošských výtvarníků

22. 9. 2022

Upravený Hašlerův opus připomenul třiatřicátiny podkrkonošských výtvarníků 45 snímků
„Třiatřicátníci, spolek jako květ, na nás bylo vždycky radost pohledět. Když jsme malovávali, všechny panny plakaly. Třiatřicátníci, spolek jako lusk.“ To je autorsky upravený text písně, kterou v roce 1917 napsal známý skladatel Karel Hašler. V této podobě zazněla na vernisáži výroční výstavy Spolku podkrkonošských výtvarníků ve Staré radnici v Trutnově v podání jeho nejen výtvarně, ale i pěvecky talentovaných členů.

Hašlerovu skladbu poupravili i v tom smyslu, že v textu písně vyměnili původní číslovku pětatřicet za třiatřicet. Mělo to však svou logiku, protože spolek právě letos slaví tak zvaná Kristova léta, tedy 33 let své existence. „Jsou vernisáže, které se snaží být nějakým způsobem inovativní i klasické. Obojí zahrnují také ty naše výroční, jejichž tradiční složkou je nezbytné a oblíbené losování velmi hodnotných cen,“ řekl na úvod náčelník spolku, zdejší fotograf Ctibor Košťál.

Podle něj 33 let spolku není vůbec málo, protože je to významná část lidského života, což nejde ignorovat. „Letos tady představujeme 74 výtvarných děl od devíti spolkových autorů, doplněných pracemi dvou hostů, kterými jsou legendární, jednadevadesátiletý trutnovský fotograf Jiří Havel a loni vylosovaná Marie Vosyková z Náchoda, členka našeho partnerského výtvarného uskupení Amag,“ uvedl.

Na samotné výstavě členové spolku představují žánrově pestrou tvorbu od maleb a fotografií přes dřevořezby, skulptury z kamene, po keramiku či paličkovanou krajku. Společným jmenovatelem vystavených prací je touha podělit se s divákem uměleckým způsobem o vnitřní i vnější svět každého z výtvarníků. „Musím říci, že mě překvapila a velice zaujala tvorba Jaromíra Komínka, která je vskutku velmi působivá. Samozřejmě jsem nemohla spustit oči z fotografií Jiřího Havla,“ podělila se o své dojmy návštěvnice výstavy Jitka Králová z Náchoda.

Součástí této události bylo již zmíněné losování cen s recesistickým nádechem. Návštěvníci totiž při vstupu na vernisáž obdrželi kupon s číslem a potom při losování se zatajeným dechem napjatě očekávali, zda právě jejich číslo bude vytaženo z klobouku a od náčelníka Koštála převezmou vytouženou cenu. „Dnes si vyhrazuji právo, že když se mně člověk s vylosovaným číslem nebude zdát, cenu mu neudělím,“ sdělil pobaveným divákům Košťál.

První vylosovaným byl Aleš Hantl a měl číslo pět. „My jsme se dostali k Alešovu vysvědčení z doby pivní republiky. V něm stojí: pivní jazyk nedostatečný, vinný jazyk dobrý, pivouka dostatečný a tak dále. Chvalitebná je pouze hospodská činnost,“ vypočítal Košťál s poukazem na kupon s číslem pět, což ve školním jazyce znamená nedostatečný. Další držitel vylosovaného kuponu si pro změnu odnesl cenu v podobě víkendového pobytu v základním táboře pod třiatřicátou nejvyšší horou světa v Pákistánu s tamní „třiatřicítkou“.

Recesisticko-mystifikační losování pokračovalo dál a mezi šťastlivce se zařadil rovněž bývalý trutnovský starosta Ivan Adamec. Ten získal za všeobecného veselí nejen bažanta, tedy nádobu na moč, ale také lahev piva Budvar s číslem 33 s tím, že cena byla nazvaná Bažant na pivu.

Dalšími cenami byly Toulavá kamera aneb Cesta za hranice zdravého rozumu, propadlý poukaz na pochod Teplicko-adršpašská třiatřicítka včetně bot velikosti 33, zážitkový poukaz na třiatřicetidenní pobyt v oddělení 33 následné péče psychiatrické léčebny v Bohnicích. Finální, tentokrát však seriózní cenou, byla tradiční možnost vystavovat se spolkem na výroční výstavě v příštím roce a získal ji návštěvník z Červeného Kostelce.

Nevšedním doplňkem vernisáže spolkové výstavy, která potrvá do soboty 1. října, byla recitace dvou básní, jejichž autorkami jsou členky spolku. Jejich obsah byl přímočaře zaměřený na součet dvou číslovek 33, který představuje číslo 66, aktuální věk náčelníka spolku Ctibora Košťála. „Vydrž nám ještě alespoň jedenkrát 33 let, abys mohl v roce 2055 oslavit krásných 99 let a pak už můžeš v klidu odejít na onen svět,“ zaznělo v jedné z básní.

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek