Pátek

19. dubna 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

V tichu magického a působivého díla Bohuslava Reynka se rodí bouře

30. 9. 2022

V tichu magického a působivého díla Bohuslava Reynka se rodí bouře 0 snímků
Galerie města Trutnova ve svých prostorách aktuálně hostí mimořádnou výstavu, a to nejen pro samotné město, ale také pro široký region. Expozice s názvem V tichu se rodí bouře představuje dílo jednoho z nejzajímavějších výtvarníků tuzemské scény, grafika, básníka a překladatele Bohuslava Reynka (1892–1971) z Petrkova u Havlíčkova Brodu, kde se tento významný autor narodil i zemřel.

„Uspořádat tuto výstavu nebylo vůbec snadné, místy poněkud bouřlivé, organizačně náročné. Vůbec by se nemohla uskutečnit bez podpory Galerie Zdeněk Sklenář, která zapůjčila významnou část vystavených děl, a pak především od zápůjčky zajišťující ještě intimnější cestu k Reynkovu dílu, a to od jeho vnučky Veroniky Reynkové,“ uvedla ředitelka galerie Lucie Pangrácová, která na vernisáži přivítala osobně přítomnou vnučku vystavujícího umělce.

Ve všech patrech galerie mohou návštěvníci obdivovat širokou škálu Reynkových charismatických a kultovních grafik, připomene i jeho poezii a méně známé či dokonce neznámé výtvarné práce, jako jsou obrazy a kresby. Magie jeho petrkovského života je v jeho působivém díle zachycena s velkou, ale zároveň střídmou formou, která spolehlivě a silně vtahuje do umělcova zajímavého života. „Reynek tiší rozbouřené poryvy moderního umění a vede nás svým dílem a životním příběhem k teskné melancholii klidu, vnitřní i vnější koncentraci a k duchovním hodnotám existence,“ přiblížil umělcovo dílo kurátor výstavy Martin Dostál.

Samozřejmě je na každém divákovi, zda obsah jeho slov v Reynkových pracích najdou, ale je to více než pravděpodobné. Podle kurátora jedinečnost jeho grafické zkratky přitahuje od 60. let nejen progresivní znalce umění, ale také se stále zvyšující zájem publika. Reynek je zkrátka jeden z největších uměleckých zjevů českého umění 20. století. „První Reynkovy kresby a oleje vznikají velmi záhy, již v roce 1909, o něco později, roku 1912, začíná psát básně. Těmto dvěma uměleckým oborům zůstane věrný po celý život,“ uvedl kurátor.

Reynek navíc překládal z francouzštiny a právě díky překladům se seznámil se svou budoucí ženou, básnířkou Suzanne Renaud. Po svatbě v roce 1925 v Grenoblu se usadili v tomto městě. Po smrti otce se však Reynek se svou rodinou v roce 1936 vrátí zpět do Petrkova s ​​tím, že samozřejmě jeho život plný rozmanitých i velmi nepříznivých peripetií je neodmyslitelně spjat s pokračující tvorbou. Vernisáž jeho trutnovské výstavy byla velmi vhodně doplněna dalším významným vstupem, a to projekcí autentických snímků známého fotografa Bohdana Holomíčka, které se staly jakýmsi uměleckým dokumentem z prostředí Petrkova a domu, kde Reynek žil.

„Díla, která vidíte na stěnách, měla svůj vizuální zápas přímo v tom prostředí, kde vznikala. Je to skvělé povýšení této expozice a zároveň spojení s další uměleckou tvorbou fotografa Bohdana Holomíčka,“ sdělila návštěvníkům ředitelka galerie. To už fotograf promítal černobílé i barevné fotografie, které lze při výstavě spatřit v opakující se smyčce, plné zajímavých zákoutí, situací a přesahů, jež jsou důkazem velice vnímavého a všímavého Holomíčkova oka.

„Měl jsem to štěstí, že jsem se mohl dostat přímo do Reynkova domu v Petrkově, bohužel tedy už po jeho smrti, a tam jsem se potkal s jeho syny Danielem a Jiřím. Mohl jsem fotit a vznikl tak určitý dokument zachycující  období, kdy jsem tam před lety zavítal,“ prozradil fotograf Holomíček. Výstavu V tichu se rodí bouře lze v Galerii města Trutnova navštívit a vidět do 27. listopadu.

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Foto: Tomáš Šálek