Úterý

21. května 2024

Nyní

19°

Zítra

16°

Svátek má

Další francouzský triumf: Jazz World Photo vyhrál Hervé Escario

30. 3. 2023

Další francouzský triumf: Jazz World Photo vyhrál Hervé Escario 0 snímků
Deset ročníků má za sebou celosvětová soutěž Jazz World Photo. Polovinu ovládli Francouzi, vyhráli už pětkrát. Zatím posledním (letošním) vítězem je Hervé Escario. Porotu zaujal snímkem saxofonisty Shabaky Hutchingse, který pořídil při festivalu v Lille.

Uspěl přitom v konkurenci 131 fotografů ze třiceti zemí světa. „Velmi mě těší, že má fotka byla zvolena nejlepší jazzovou fotku roku,“ prohlásil Escario, když v trutnovském Uffu přebíral cenu pro vítěze. Shodou okolností to bylo z rukou francouzského kolegy a trojnásobného vítěze Jazz World Photo Didiera Jallaise, s kterým se setkal také o den dříve při vernisáži výstavy vybraných soutěžních snímků v přízemí městského úřadu. „Byla to velmi krásná fotografická i lidská setkání,“ chválil Escario.

Mezi umělci je známý. S mnohými dlouhodobě spolupracuje, například jim dodává fotografie pro jejich webové stránky, na přebaly nových desek a tiskové fotografie. A samozřejmě navštěvuje živé koncerty. „Děkuji všem muzikantům, kteří mě nechají, aby je mohl v takových chvílích fotit tak zblízka,“ ocenil.

Druhou příčku v letošní soutěži obsadil polský fotograf Dariusz Kwapisiewicz za festivalový snímek kamerunského baskytaristy Richarda Bony. Třetí místo získal rumunský autor Dragoslav Nedici za fotografii americké zpěvačky Liv Warfield.

Jazz World Photo vznikla před deseti lety jako jednorázová výstava jazzových fotografů. Brzy se ale přeměnila v celosvětově uznávanou soutěž s putovními výstavami třiceti nejlepších snímků a vyhlášením nejlepších právě v Trutnově, kde se zrodila. Podobně jako mezinárodní festival Jazzinec. Pokud vás lákají snímky s jazzovou tématikou, výstava v přízemí městského úřadu je přístupná vždy ve všední dny, a to až do 10. června.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek a Hervé Escario