Čtvrtek

20. června 2024

Nyní

17°

Zítra

24°

Svátek má

Humanity u „draků“ aneb Výstava k jubileu malířky Aleny Valentové

15. 3. 2023

page.Name
Kreativní, osobitá, autentická a plodná. To jsou přívlastky, které výstižně charakterizují trutnovskou malířku Alenu Valentovou ve vztahu k její výtvarné tvorbě. Další výstava v rodném městě, tentokrát věnovaná jejímu životnímu jubileu, bude zahájena vernisáží v pátek v 17 hodin v Galerii Draka a autorka ji pojmenovala Humanity.

Tato expozice je průřezem díla za posledních deset let, kdy byla Alena nejaktivnější, zároveň si prošla jakousi výtvarnou změnou a polohou svých děl. Patrně nejvýraznějším kontrastem jsou černobílé akty z výstavy Manželská erotika je můj koníček, kterou uvedla společně s malířkou Kateřinou Hůlkovou. Ty doplní rozměrná plátna z expozice Family Pop, jež se uskutečnila v Galerii Uffo v roce 2021.

Její pestrobarevné pop artově laděné dílo, které diváky zavádí do soukromého intimního prostoru autorčiny vlastní rodiny, kurátor Galerie Uffo Jan Kunze označil za mimořádně osobní. „Kromě této odvahy také jasně vnímáme, jak moc je pro autorku její rodina důležitá, což je hodnota, která se z dnešního světa bohužel pomalu vytrácí, a tak není od věci si ji připomenout,“ řekl tehdy kurátor.

Téma rodiny je pro Valentovou největší insipirací. „Ve stylu pop artu portréty převádím až do plakátové formy. Rodina tam vyniká úplně jinak, než nás lidi znají,“ prozradila malířka. Stejné téma Valentová zachytila ​​​​i v ilustracích k pohádkám Hanse Christiana Andersena, jež vystavila v trutnovské Galerii Hippo a budou rovněž součástí výstavy v Galerii Draka. Tyto ilustrace vznikly podle ní během dvou měsíců, což považuje za velmi krátký termín, ale zvládla to z malířského hlediska bezesporu s přehledem.

K Andersenovým pohádkám se dostala už v dětství. Když si předtím, než se pustila do vlastních ilustrací, prohlížela práce svých předchůdců, všimla si, že se vyhýbali negativním emocím. „To jsem nechtěla udělat. Když si někdo prohlíží mé ilustrace, chci, abych si všímal těch nepříjemných fází. Je to moje vlastní interpretace Andersenových pohádek,“ vysvětluje Alena, která na výstavě představí i ilustrace k básním Jana Kašpara.

Portfolio „dračí“ expozice bude ještě rozšířeno o černobílé portréty postižených lidí z domova Paprsek v Opatovicích a také z výstavy Slampoetry, kdy působivými osobními malbami Valentová doprovázely texty své dcery Adriany Wetterové. Výstava Humanity v Galerii Draka, která potrvá do 14. května, tedy přinese pohled i na nejnovější obrazy autorky, jež opět návštěvníky překvapí a připraví jim neobyčejně podívanou.

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek