Neděle

14. července 2024

Nyní

15°

Zítra

17°

Svátek má

Jazzinec zažil velkolepé finále, chystá ještě další atraktivní koncerty

31. 3. 2023

Jazzinec zažil velkolepé finále, chystá  ještě další atraktivní koncerty 36 snímků
Tradičním finálovým večerem v Uffu nadchl festival Jazzinec hudební fanoušky. Zahrála při něm tři špičková seskupení světového formátu. Oprávněně ho mnozí označili za vrchol 25. ročníku mezinárodní přehlídky. To ale zdaleka není z letošního programu vše! Další skvělí muzikanti se do Trutnova teprve chystají.

Poslední březnová sobota byla pro příznivce Jazzince doslova svátkem. Pořadatelé festivalu nejprve ocenili autory nejlepších snímků ze ´sesterské´ soutěže Jazz World Photo. Parádní hudební rozjezd finále pak obstaralo česko-britské trio Jiří Slavík (basa), Liam Noble (klavír) a Paul Clarvis (bicí).

Atmosféru vyšperkovala temperamentní chilská saxofonistka Melissa Aldana doprovázená norským kytaristou Lage Lundem a Američany Pablem Menaresem (kontrabas) a Kushem Abadeyem (bicí). Do varu pak diváky dostal závěrečný koncert francouzského kvintetu Ozma. Formace okolo uznávaného trombonisty Guillaumeho Nusse hrála energický jazz, který měl místy až téměř rockovou podobu, využívala ale také moderní popové prvky. Nebylo divu, že někteří diváci se na konci zvedli ze sedadel a začali tančit.

Jazzinec chystá ještě další výjimečné zážitky. Na sobotu 22. dubna je v plánu návrat britského kytaristy Justina Adamse, spoluhráče uznávaného Roberta Planta. Před dvanácti lety hrál v Uffu s gambijským muzikantem Juldehem Camarou a doprovodnou kapelou JuJu. Letos zahraje v Koncertní síni Bohuslava Martinů s italským houslistou Maurem Durantem.

O tři dny později bude v trutnovském Národním domě koncertovat Marc Ribot. Americký kytarista je odborníky zařazovaný mezi nejoriginálnější hudebníky současnosti, jeho živá vystoupení jsou plná nepředvídatelnosti a improvizace. Jeho vystoupení v Trutnově bude premiérou na Jazzinci.

V květnu přicestuje nejprve legenda světového funku - Fred Wesley ze Spojených států amerických. Ačkoliv mu bude na začátku července už osmdesát let, jeho muzika má neskutečnou energii. Posledním festivalovým koncertem před letními prázdninami bude vystoupení americké zpěvačky Somi.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek