Pátek

24. května 2024

Nyní

12°

Zítra

12°

Svátek má

Legendární Open Air se vrací na Bojiště, v názvu si zatím nechává TrutnOFF

15. 3. 2023

page.Name
Spekulace jsou u konce, už je to oficiální. Dlouhé týdny náznaků a diskusí o možném návratu trutnovského Open Air Music Festivalu dnes utnuli přímo organizátoři. V poledne oznámili, že proslulá akce označovaná většinou jako Východočeský Woodstock bude po sedmi letech znovu na Bojišti. Uskuteční se v tradičním termínu od 17. do 20. srpna, hrát bude přes šedesát kapel.

Festival se konal v Trutnově naposledy v roce 2016. Pak měl tříletou pauzu a následně ho pořadatelé přesunuli do Brna. Po třech ročnících tam ale končí, kvůli chystané stavbě v tamním areálu Na Střelnici. „Vypadá to, že naše mise v jihomoravské metropoli se chýlí ke konci. Na skvělém a pozapomenutém místě u Sun River teď budou bohužel tančit bagry,“ uvedli organizátoři.

Přemístění zpět do Trutnova označují jako návrat ke kořenům. „Opět budeme pod Krkonošemi tančit a zpívat staré indiánské písně, až se budou Pánovi hor chvět pokličky na plotně,“ sdělili.

Velký multižánrový festival se tak přestěhuje zpátky do jednoho z nejlepších přírodních areálů pro kulturu. Pomohlo tomu mimo jiné i setkání pořadatelů s vedením města. „Potkali jsme se v kavárně se starostou, a ten projevil zájem, abychom se vrátili, a pozval nás k sobě. Sedli jsme si i s místostarostou ke stolu a slovo dalo slovo,“ řekl zakladatel festivalu Martin Věchet. „Protože jsem o návratu festivalu slýchával jen zprostředkovaně, zeptal jsem se Martina Věcheta, jestli mají organizátoři o návrat festivalu skutečný zájem, a vyzval ho, abychom se o tom začali bavit. Město Trutnov v minulosti nikdy nekladlo tomuto festivalu žádné překážky, ať se to týkalo například nájmu areálu nebo vyhlášky o rušení nočního klidu, a společně s místostarostou Tomášem Eichlerem jsme ho na schůzce ubezpečili, že na tom se nic nemění," upřesnil trutnovský starosta Michal Rosa.

První kapely
Organizátoři oznámili některé účinkující. Například kapely Monkey Business, punkovou legendu Visací zámek či barda bluegrassu Roberta Křesťana s Druhou Trávou. Dalšími jsou hardcoreová skupina Kurtizány z 25. Avenue, šraml s hospodskými popěvky Sketa Fotr, brněnský Vítrholc básníka Karla Škrabala, Band of Heysek se zpěvákem anglického původu Philem Shoenfeltem a špinavě syrovými kořeny v blues nebo polsko-slezská harmonikářka Beata Bocek. Zahraniční kapely oznámí pořadatelé v příštích dnech. Vstupenky už jsou prodeji.

Není ale jisté, že jde o trvalý návrat. Pořadatelé se stále obávají, že budoucnost festivalu ohrozí možná výstavba na okraji areálu av jeho těsném sousedství. „Snad si areál zachová i do budoucnosti možnosti konání takového festivalu. Naděje je, uvidíme, jaké budou další perspektivy,“ pronesl Věchet. I proto zřejmě zůstalo v názvu slovo TrutnOFF, ironický odkaz na konec festivalu v roce 2016. „Zatím to berme jako slovní hříčku,“ usmál se Věchet.

Trutnovskému starostovi název nevadí. Připouští ale, že ostatní lidé mohou vnímat jako problém. Například při případné žádosti o finanční podporu. „Bude složité vysvětlit zastupitelům města, proč máme podpořit akci, která je na odchod. Název stále evokuje, že se festival nevrací natrvalo. Nicméně žádost o dotaci jsme zatím od organizátorů neobdrželi,“ dodal Michal Rosa.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Vilém Fischl