Čtvrtek

13. června 2024

Nyní

15°

Zítra

17°

Svátek má

Máš na míň! aneb Umělci s chutí kreslící vtipy nad rámec své tvorby

28. 3. 2023

Máš na míň! aneb Umělci s chutí kreslící vtipy nad rámec své tvorby 0 snímků
Ptá se paní redaktorka lékaře: Jaká jsou tedy základní pravidla vtipného režimu? A doktor praví: Čtěte dva a až tři vtipy denně. To je výrazný vtip trutnovského malíře Jiřího Gruse v horním patře Galerie města Trutnova, kde byla zahájena výstava Máš na míň! Vtip jako vedlejší produkt výtvarné tvorby.

Šest autorů, kteří se věnují vlastní tvorbě, si od ní odskočilo a sestoupilo z výšin uměleckého piedestalu, což jim právě umožňuje tato výstava. „Udělali jsme výstavu vtipů, která ale není klasickou prezentací tradičního humoru, jak ho běžně známe. Jsou tady autoři, kteří tvoří vtipy nad rámec své umělecké tvorby. I když ten žánr může někomu připadat nízký, výstava ukazuje, že tomu tak není,“ uvedla ředitelka galerie Lucie Pangrácová.

A kdo svými vtipy rozvibruje bránice návštěvníků? Už zmíněný Jiří Grus, který se primárně věnuje malbě, ilustraci a komiksu, se v prostoru mezi komiksem a malbou věnuje kresleným vtipům, jichž má v archivu několik stovek. Mnohdy jsou osobně motivované nebo zaměřené na slovní hříčky. „Vtipy v jeho ateliéru vznikají mimochodem, v pozadí a pro odreagování, například při knižní ilustrační tvorbě, která je velmi náročná na soustředění,“ prozradila ředitelka.

Další vystavující Lela Geislerová je nejen jednou z nejvýznamnějších českých autorek komiksu, jejíž série Zen žen pro časopis Respekt se letos dočkala druhého knižního vydání s podtitulem Jednou se tomu zasmějem a je nominována na cenu Magnesia Litera. Fagi, jejíž identita je částečně neznámá, působí v prostoru českého humoru již třináct let. Ve vtipech, které na výstavě naservírovala návštěvníkům, pozoruje svět očima slečny odsouzené k věčné pubertě a ostré šípy jejích vtipů zcela jistě zasáhnou nejednu slabinu diváků.

V Trutnově vystavuje také komiksová ilustrátorská legenda Vendula Chalánková, která umí humor pěstovat sama na sobě, paroduje třeba ženskou roli, naváží se do rozmanitých problémů, je ve svém projevu krásně nekorektní a její svérázný humor se jemně brutálním způsobem dotýká nejcitlivějších osobních témat, partnerských situací, ženských otázek s tím, že se autorka nebojí zajít až na hranici trapnosti.

Z valašského Rožnova pod Radhoštěm pochází kreslíř a ilustrátor Jan Pomykač, jenž tvoří roztomilé kresby a pracuje s absurdním humorem. Posledním vystavujícím je brněnský street artový umělec TIMO. Jeho díla se záznamy městských krajin, do nichž vstupují krátké básně, výstižná hesla nebo přepracovaná loga, diváka s úsměvem na rtech nenechají ani náhodou v klidu.

Ani jeden z vystavujících není slavným autorem kresleného humoru. Jsou to umělci, kterým vtipné kresby, malby, nápisy i skici vznikají jako vedlejší produkt jejich běžné umělecké činnosti. Když návštěvníci vernisáže dorazili v hojném počtu na kreslené vtipy, ředitelka galerie prozradila, že se jí v souvislosti s touto výstavou dějí samé trapasy a dala k lepšímu příhodu, jež se odehrála před dokončením instalace aktuální výstavy.

„Chtěla jsem kolegyním udělat radost a šla jsem jim koupit zákusky. Když jsem nesla do galerie, odehrála se ta nejubožejší scéna, jako z nějakého seriálu. Zákusky spadly na zem a rozplácly se na ulici. Hned jsem si řekla, že kdyby mě viděl Jirka Grus, tak se potrhá smíchy a bude mít námět na kreslený vtip. Během vteřiny se tam zničehonic objevil.“ Výstava Máš na míň! Vtip jako vedlejší produkt výtvarné tvorby stojí určitě za vidění a potrvá do 20. května.

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek