Středa

17. dubna 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

O hraní na Monsteru ve Voletinách stálo 54 kapel, uvidíte jich šest

15. 3. 2023

page.Name
Už tuto sobotu ve Voletinách proběhne tradiční minifestiválek Monster of Metal and Hardcore, i když tentokrát trochu netradičně o měsíc dříve, než bývá obvykle.

„Důvod je prostý – hospoda ve Voletinách, která se už několik let stala místem konání této vyhledávané akce, se v dubnu zavírá a nový pronajímatel dosud není znám a nikdo neví, jestli se někdo takový v dnešní nejisté době vůbec najde,“ uvedl pořadatel festivalu Libor Mazura s tím, že vyslovil i obavu, že by to mohlo znamenat i konec festivalu.

To by byla přitom veliká škoda, protože se věhlas akce dostal do povědomí fanoušků a kapel z metalové branže z celého světa. Postupně se na festival hlásili zájemci z České republiky, Polska, Malty, Francie, Belgie a dalších zemí.

Line-up 18. ročníku

  • 17:45 – 18:30 CrowToCrow
  • 19:00 – 19:45 Streetmachine
  • 20:15 – 21:00 Moyra
  • 21:30 – 22:15 Brutal Sphincter
  • 22:45 – 23.30 Refore
  • 00:00 – 00:45 Gibbet

„Z celkově 54 nabídek jsme nakonec vybrali kapely, které o hraní na Monsteru nejvíce stáli a zároveň jsme spolu sladili termín. Dočkáme se tak neokoukaných, ale velmi kvalitních kapel,“ prozradil Libor Mazura k letošnímu 18. ročníku.

Pojďme si tedy představit, kdo bude v sobotu ve Voletinách servírovat řádnou porci metalu.

Brutal Sphincter

Belgická kapela to do Voletin nemá zrovna kousek, ale o to spíš se vyplatí si na ni počkat. Během deseti let se dokázala etablovat jako součást současných gore/grindových špiček v Evropě.

Do svého hudebního žánru Belgičané vnášejí politickou tématiku, říkají si „POOlitical“ a skrze nekorektní/satirický humor se staví proti jakémukoli extremismu a podporují svobodu slova. Jsou jednou z těch kapel, která se i přes svůj extrémní hudební styl dokáže skvěle hodit na jakoukoli akci.

Ostatně dokázali to již mnohokrát, a to jak koncerty na největších evropských metalových setkáních jako Hellfest nebo Metaldays, ale také vystoupením na nejextrémnějších metalových akcích jako Obscene Extreme, DeathFeast Open Air nebo Netherlands Deathfest.

Párty, tanec, groove a brutalita jsou prvky, které si s sebou na vystoupení vždy přivezou.

Moyra

Jedna z předních melodic death metalových kapel z Polska, která je postavená okolo charismatické zpěvačky Margo. Hrála na několika velkých předních evropských festivalech. A aktuálně 4. března vydala nové CD Omen. Voletinský Monster bude součástí jejich turné, na kterém tuto novinku představí.

Refore

Mladá thrash metalová kapela z Valašska se na Monsteru představila už minulý rok, kdy vzbudila velkou pozornost. U fanoušků měla takový úspěch, že se ji pořadatelé rozhodli pozvat znovu i třeba pro ty, kteří ještě neměli tu čest. A protože prý tahle partička opravdu stojí za pozornost, rozhodli se organizátoři zprostředkovat z akce live video a doufají, že jim fanoušci vytvoří super kulisu.

Streetmachine

Kapela z Pardubic hraje od roku 1995 a ve své hudbě promítá množství hudebních žánrů. Na Monsteru měla hrát už v roce 2019 a 2020, bohužel různé okolnosti vždy nakonec zamezili jejich vystoupení, a tak snad na potřetí to vyjde. V jejich originální tvorbě se nachází mix metalu, hardcore, punku i rocku. Za dobu své existence získala početnou skupinu fanoušků v naší repulibce i mimo ní a je známá svou energickou live show, o kterou se stará celá kapela v čele s frontmanem Valdou.

CrowToCrow

Kapela z Lomnice nad Popelkou byla založena v létě 2019. Ze začátku se chtěla prezentovat stylem hardcore téměř v jakékoliv podobě, obměnami v sestavě i vlivem dalších aspektů směřovalo ražení skupiny spíše k death metalu a postupně pak k nekompromisnímu deathcore s prvky slamu. CrowToCrow mají za sebou několik koncertů a festivalů, vydáno mají dohromady pět věcí, dva klipy a dva live full sety.

Gibbet 

Kapela, která vzala první hrst energie z města Prahy na počátku září 2005, trochu ji rozvířila a počala přenášet do hudební podoby. Smícháme-li nepravidelné rytmy s hutným valivým zvukem, přidáme mužský zpěv, rap a growl, získáme vektor směru, kterým se kapela od počátku své existence ubírá. Lepší než slyšet tuto kapelu na webových stránkách je vyrazit na koncert a nechat do sebe vpálit smršť energie tekoucí z pódia ven.

(bog, tz-lma)
redakce@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek