Neděle

16. června 2024

Nyní

19°

Zítra

21°

Svátek má

Slavětínská kaple se stane kulturním stánkem, úvod patří slam poetry

30. 3. 2023

page.Name
Když byla v roce 2020 dokončena rekonstrukce kaple sv. Josefa ve Slavětíně, což je dominanta vesničky na severozápadě Jestřebích hor na Trutnovsku, a o rok později slavnostně otevřena, už tehdy její majitelé manželé Renata a Rudolf Kasperovi měli jasno, že bude do budoucna využívána ke kulturním účelům. V této souvislosti byl pro letošní rok vytvořen ucelený, ale žánrově velmi pestrý program.

Historickou budovu, která se rekonstrukcí přeměnila v moderní stavbu se soudobým interiérem, manželé Kasperovi jako velcí milovníci umění hodlají využívat pro rozmanité koncerty, přednášky i k setkávání obyvatel Slavětína. „Kulturním akcím v kapli sv. Josefa jsme se rozhodli dát pravidelnost, aby si lidé zapamatovali, že každou první sobotu v měsíci v ní uspořádáme zajímavý pořad,“ řekl Jan Kunze, ředitel Galerie současného umění EPO1 v Trutnově – Poříčí, který kapli považuje za vedlejší, exkluzivní komorní projekt obří trutnovské galerie.

Cílem je, aby se program zaměřoval speciálně na menší akce, kdy budou návštěvníci v blízkém kontaktu s vystupujícím umělci a po jeho produkci budou mít možnost se s nimi osobně setkat, případně si s nimi promluvit. „Myslím si, že v současné době je jedna akce v měsíci ideální s tím, že se sem tam pravděpodobně uskuteční nějaká akce navíc,“ uvedl ředitel EPO1 a zároveň tvůrce programu pro slavětínskou kapli.

A co všechno letošní pořad nabídne? Návštěvníci se každou první sobotu v měsíci vždy od 18 hodin mohou těšit na literaturu, hudbu či přednášky na rozmanitá témata. „Dříve než jsem letošní program vytvořil, připravil jsem si dlouhodobý koncept s těmito žánry, které se budou střídat, a oslovil umělce, z nichž některé znám osobně,“ uvedl Kunze. To nejlepší z české slam poetry bude stát na programovém začátku v sobotu 1. dubna a divákům se svým nevšedním, ale poetickým vystoupením doplněným mimikou, pohybem i improvizací představí nejvýraznější tváře tuzemské slamerské scény Bohdan Bláhovec, Theodor Kravál, Vašek z Aše a Večerka.

Po tomto druhu uměleckého vyjádření si 6. května na své přijdou příznivci autentické hudby. V kapli budou svědky koncertu Doroty Barové, přední české violoncellistky a zpěvačky ověnčené mnoha tuzemskými hudebními cenami včetně ceny Akademie populární hudby Anděl známé především z dua Tara Fuki. Víte, co je to poeziomat? Je to zařízení reprodukující nahraný text, většinou poezii. A právě tato „mluvící socha“, jak se mu říká, a kterou vymyslel Ondřej Kobza, bude součástí venkovního prostoru kaple. „Lidé na to místo chodí, i když je kaple zavřená. Kromě zde umístěné ocelové Lilie od sochaře Michala Gabriela, jim právě poeziomat umožní nevšední zážitek,“ sdělil ředitel EPO1.

Slavnostní odhalení poetry jukeboxu, které jsou s různým obsahem instalovány v celé České republice, se uskuteční 3. června. Okolí kaple rozezní verše velikánů klasické české literatury, jako jsou Jaroslav Seifert, Josef Kainar, František Gellner, Václav Hrabě i básníků současné tuzemské scény. Součástí slavnosti bude autorské čtení básníků Simony Rackové, Jonáše Zbořila a Dana Jedličky. Poezii vystřídá 1. července přednáška Tomáše Šebka, českého chirurga a účastníka několika zahraničních misí Lékařů bez hranic, jenž se rozhodl zasvětit svůj život pomoci tam, kde lidem chybí základní přístup k lékařské péči.

Jednou z exkluzivních dam české nezávislé hudební scény je nepochybně Katarzia, jejíž sólový koncert bude v kapli 5. srpna. Vystoupení mladé písničkářky, jejíž tvorba stírá žánrové hranice, jsou vždy plné emocí. Zpěvačka získala cenu Radio Head Awards, její tvorbu ocenil i prestižní festival Berlinale 2018. V minulosti spolupracovala například s Davidem Kollerem či PSH. Na kontě má již pět alb. Další část přednášek se bude konat 2. září, kdy k návštěvníkům promluví Šimon Pánek, spoluzakladatel a ředitel humanitární, rozvojové a lidskoprávní organizace Člověk v tísni.

Nespoutanost, improvizace a časté přecházení mezi jednotlivými hudebními styly. To jsou charakteristické hudební rysy legendárního jazzového hudebníka, multiinstrumentalisty a skladatele Jiřího Stivína, který v kapli vystoupí 7. října. Z jiného soudku bude další část programu, která se tentokrát zaměří na exotické amazonské kmeny a severoamerické indiány. V přednášce Miroslava Černého nazvané Němá planeta, která bude zahájena 4. listopadu, tento vysokoškolský pedagog, cestovatel a spisovatel přibližuje svět této komunity. Kromě toho po diskuzi s přítomnými posluchači představí svou knihu Němá planeta, jež je průvodcem po osudu vymírajících jazyků a mizejících národů všech obydlených kontinentů. Tečku za bohatým a velmi zajímavým letošním programem udělá v kapli sv. Josefa ve Slavětíně 17. prosince v předvánočním čase Adventní koncert.

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Ilustrační foto: Miloš Šálek