Čtvrtek

18. července 2024

Nyní

18°

Zítra

18°

Svátek má

V Uffu zahraje Randy Brecker, držitel sedmi cen Grammy

6. 3. 2023

page.Name
Hudební lahůdku má v programu pro úterní večer festival Jazzinec. Po deseti letech bude v Uffu znovu koncertovat americký trumpetista Randy Brecker. Držitel sedmi prestižních cen Grammy se vrátí i se slovenskou formací AMC trio. Nově s ním bude hrát i jeho manželka, tenor saxofonistka Ada Rovatti.

Pořadatelé festivalu oprávněně vnímají Randy Breckera jako jednu z největších hudebních legend. Vydal řadu špičkových alb, spolupracoval s věhlasnými světovými muzikanty a získal řadu prestižních ocenění. Jak příklady uveďme například megahit East River, zpěváka Eltona Johna a ceny Grammy. „Je to člověk, který jich má plnou skříň. Několik jich získal Randy Brecker sólově, několik se svým bratrem,“ zdůraznil festivalový dramaturg Tomáš Katschner.

Známá je rovněž spolupráce Breckera s legendárními Dire Straits, Frankem Sinatrou či Jaco Pastoriem. V Trutnově ale už podruhé vystoupí s prešovským AMC triem. „Právě hudba slovenských kolegů ho před lety zaujala, především melodický jazz vycházející ze slovanských tradic. Randy začal se slovenskými hudebníky koncertovat před jedenácti lety. Vydrželi dodnes, což je dobře. Jejich muzika je skvělá,“ připomněl Katschner.

Úterní koncert navíc vyšperkuje Breckerova o 31 let mladší manželka Ada Rovatti. Také ona je považována za skvělou muzikantku, hraje na tenorsaxofon. Začíná se v 19 hodin. Vstupenky je ještě stále možné zakoupit v předprodeji na webových stránkách Uffa.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: archiv Tomáše Katschnera