Středa

17. dubna 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Veselého Plechová abstrakce v Uffu řádně provětrá divákovu imaginaci

11. 3. 2023

Veselého Plechová abstrakce v Uffu řádně provětrá divákovu imaginaci 0 snímků
Sběrné dvory, vlaková muzea, nádraží, reklamy u silnic, vyřazené trafostanice, stará vrata a další místa, kde o materiál, kterým je zejména plech, není nouze. Kolem těchto míst většina lidí chodí bez povšimnutí, nebo to komentuje ve smyslu, že by se to mělo opravit, natřít nebo nejlépe odstranit. Nevidí v tom totiž nic krásného, co by stálo za pozornost. Jinak to vidí fotograf Martin Veselý, jehož pozoruhodnou výstavu Plechová abstrakce lze nyní aktuálně vidět v Galerii Uffo v Trutnově.

Do tohoto uměleckého prostoru přilákala na vernisáž nebývalé množství návštěvníků. „Musím říci, že jsem nadšen. I když máme dobrou návštěvnost, tolik lidí tady ale dlouho nebylo,“ pochvaloval si kurátor galerie Jan Kunze, který přiznal, že tvorbu vystavujícího autora předtím neznal. Když ji však spatřil, velmi ho oslovila. „Navazuje totiž na to nejlepší z grafika a malíře, pábitele, autora aktivní a strukturální grafiky Vladimíra Boudníka,“ řekl.

A je tomu skutečně tak. Veselý představuje neotřelé a stále aktuální abstraktní až snové kompozice, kde hlavní roli hrají všímavost a imaginace fotografa. „Co je na jeho vystaveném díle nejzajímavější, že nám autor otevírá oči při našem budoucím nahlížení na věci, které každý den míjíme, a také posunuje lidské vnímání. Z toho všeho se vyjeví obraz, který absolutně nečekáme, krása v něčem nepravděpodobném,“ uvedl Kunze.

Když se návštěvník výstavy prochází před rozměrnými fotografiemi – obrazy adjustovanými v rezavých kovových rámech, nemůže od toho, co vidí, odtrhnout oči. Je to neuvěřitelné a zároveň velmi vzrušující panoptikum přitahující soustavnou pozornost. Zdánlivá ošklivost v realitě se tak stává neobyčejně přitažlivou výtvarnou podívanou. Je to možná návod k tomu, že vše, co je zdánlivě ošklivé, může být krásné, stačí se jen dívat kolem sebe a mít chuť věci vnímat jinak.

Veselého obrazy jsou plastické, jsou v nich zakódovány rozmanité krajiny, postavy, tváře, struktury a podobně, vše z nich vystupuje a divák v nichž může spatřit to, co chce, protože imaginaci se meze nekladou. „Na této výstavě představuji 54 obrazů, které vznikaly přibližně po dobu tří let, a to i v době ledové – covidové, kdy se nikam moc nesmělo. Já jsem se ale jako reportážní fotograf tomu pandemickému tématu musel věnovat. Abych unikl z reality, začal jsem unikat do výtvarného experimentu,“ prozradil o svém „plechovém světě“ fotograf Veselý.

Držel se při tom výroku svého dědy, který mu často říkal, aby hledal krásu v ošklivosti a také v různých materiálech. „Vybral jsem si plechy v rozličných stádiích stáří, to znamená hlavně rezavé a různě poškozené, v nichž jsem hledal geometrické tvary, krajiny, lidi, zvířata a vesmír, šlo mně totiž o určitý přesah. Začal jsem objíždět všemožná teritoria, kde se nacházely objekty mého zájmu a na něž jsem zaměřil objektiv fotoaparátu,“ vysvětlil autor, který se snaží, aby jeho snímky byly jedna ku jedné s předlohou, i když některá díla jsou menší.

Aby jeho obrazy, které v určitých denních obdobích vypadají pokaždé jinak, lépe vyzněly, Veselý používá zlatou odrazovou desku do protisvětla, která rez krásně rozsvítí. Za důležité považujete i použití vody k namáčení plechů, aby byla lépe zvýrazněna barevnost a kontrastnost obrazů. „Fotografie vzniká na speciálním hodně plastickém papíru, který je instalován do svařovaných rámů,“ dodal fotograf, jehož výstava, která potrvá do 24. dubna, vzbudila už při vernisáži velkou pozornost.

„Myslím si, že mě už dlouho na výstavách tak nezaujalo, jako právě tato expozice v Uffu. Člověk může chodit podél obrazů tam i zpět donekonečna a stále vidět nové věci. To je určitě neobvyklé a hodně důležité. Navíc jsou jednotlivá díla krásně barevná, přitažlivá a upoutají pozornost i toho, kdo se o výtvarné umění příliš nezajímá. Jsem přesvědčen, že by oslovila hodně dětí, které mají nespoutanou fantazii. Výstava tedy určitě stojí za vidění a doporučuji všem, aby se na ni vypravili,“ sdělil Trutnovinkám návštěvník vernisáže Miroslav Ježek z Úpice.

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek