Středa

22. května 2024

Nyní

15°

Zítra

11°

Svátek má

Do hudební výzvy na ZUŠ Open se zapojila i veřejnost

6. 6. 2023

Do hudební výzvy na ZUŠ Open se zapojila i veřejnost 0 snímků
Základní umělecká škola Trutnov se letos opět zapojila do celorepublikového festivalu ZUŠek ve veřejném prostoru. Sedmý ročník ZUŠ Open na Krakonošově náměstí a přilehlém okolí nabídl bohatý program.

Festival zahájil o půl druhé trutnovský starosta Michal Rosa a ředitelka Základní umělecké školy Blanka Matysková. Následovalo pohádkové vystoupení sboru hudebních přípravek Ireny Janigové a Yanky Stránské, lidové písně zahrál smyčcový soubor Studánka pod vedením Drahomíry Tvrdíkové, písně od Jaroslava Uhlíře a Zdeňka Svěráka zazpíval sbor Písnička paní Hany Kundrtové a první blok vystoupení na hlavní scéně zakončil sborCantanti  Michala Horáčka.

V pauze hlavního pódia se program přesunul na Svatojanské náměstí, kde probíhal část současného tance, a diváci měli možnost zhlédnout pět choreografií tanečního oboru. Moderní tanec v centru města oslavil a připomenul narození slavné tanečnice, choreografky a novátorky tance Isadory Duncan.

Po taneční sekci se program přesunul opět na hlavní scénu, kde zazněly filmové hity v podání smyčcového souboru Piacere pod vedením Jany Hylské, dále se představila sólová pěvecká vystoupení ze třídy Yanky Stránské. Na pěší zóně pod radnicí zazněly flétnové soubory Lenky Jiranové a Barbory Kulichové. Literárně – dramatický obor se představil ve hře Páni mistři hrají divadlo pod vedením Šárky Zikové a celým festivalovým odpolednem diváky provázela Alžběta Pechová ze třídy Aleny Rodrové.

Následoval zlatý hřeb programu a tím byla hudební výzva Rozezníme město, ojedinělý projekt, do kterého se zapojili žáci a učitelé z hudebních oborů a také zájemci z řad široké veřejnosti. V 17 hodin zahráli všichni společně jeden z nejznámějších hitů klasické hudby – Pachelbelův kánon D dur a rozezněli doslova celé město.

Po tomto hudebním vrcholu se program opět přesunul na Svatojanské náměstím, kde diváci mohli vidět hudební a taneční vystoupení folklórního souboru ZHOR pod vedením Lenky Jiranové, Drahomíry Tvrdíkové, Jany Michaličkové a Kristýny Jarošové. Zazněly lidové písně z Krkonoš a posluchači měli možnost si se souborem i zatančit.

Program na hlavním pódiu vyvrcholil vystoupením Dechového orchestru pod vedením Barbory Kulichové a Jaroslava Suchánka, který zahrál úpravy známých swingových a filmových melodií. Skvělé finále patřilo kapele MyBand pod vedením Tomáše Katchnera, ve které zahráli absolventi školy a bylo to jejich poslední vystoupení pod vedením ZUŠ Trutnov.

Výtvarný obor ZUŠ se tradičně představil v prostoru Krakonošova náměstí výstavou žákovských prací a dílnami, kde si zájemci mohli vyzkoušet složit origami a rozpohybovat nakreslený obrázek. Nově návštěvníkům nabídnul zážitkovou trasu trutnovským podzemím aneb Sklep Open ve Vodní ulici. Kdo se nebál, směl do lesa fantazijních bytostí a strašidelných exponátů.

O příjemný dozvuk ZUŠ Open se o pár dní později postaral Klavírní koncert čtyřruční a sólové hry v Koncertní síni B. Martinů, na kterém zazněly skladby různých stylů a žánrů. Vystoupili žáci ze třídy Lucie Viesnerové, Štěpánky Hrubecké, Gabriely S. Langrové, Marty Novotné, Tomáše Korbela, Miroslava Dewata a Víta Havlíčka. Koncertem provázely žákyně literárně – dramatického oboru Natálie Peřinová a Štěpánka Švějdová ze třídy paní učitelky Aleny Rodrové.

(bog, tz-lvi)
redakce@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek