Neděle

16. června 2024

Nyní

19°

Zítra

21°

Svátek má

Festival Cirk-UFF nezklamal. Byl to opět pořádný cirkus!

5. 6. 2023

page.Name
Překvapivý, šokující a dechberoucí? Ano! Přesně takový byl v pořadí třináctý festival nového cirkusu Cirk-UFF. Udivoval výkony artistů, potěšil zajímavými příběhy a bavil komickými scénkami.

Každoročně nabízí světovou špičku. Letos opět vsadil na osvědčené Australany. A ti znovu nezklamali. Dylan Phillips a Jordan Hart ohromili náročnou akrobacií při Sissy. Úplně novou show v Trutnově dopilovali a také prvně veřejně sehráli (jinde v Evropě zatím k vidění nebude). Byla to jedna z klasických festivalových lahůdek - téměř každý rok nabídnout právě v Uffu jednu světovou premiéru.

Pořádnou porci ženské energie ukázaly členky australského souboru Highwire Entertainment. Jejich velká akrobatická show byla plná triků a nebezpečných kousků, lidé byli ohromeni a bavili se. „Show je postapokalyptická, je o osobní výzvě a výzvách, které máme jako společnost. O cestě, kterou musíme podstoupit, abychom se opět sjednotili,“ uvedla režisérka Elena Kirschbaum.

Vydatný byl útok na emoce diváka v podání Cirku La Putyka. Špičkový domácí soubor v inscenaci Senses propojil všechny možné novocirkusové styly a žánry s tancem a scénickým uměním.

čtěte také: Jak se dělá trik s vodou? Dá se vydržet skok na hrudník?


Spoustu triků a tanečních choreografií předvedli Losers Cirque Company při show označené jako Nespoutaní, která měla premiéru teprve pár týdnů před trutnovským festivalem. „Zkoušení samotného projektu trvá tři až čtyři měsíce. Předchází tomu ale také akrobatický trénink, který probíhá už dlouho předtím. I v těžkých tricích si totiž musíme být jistí,“ řekla akrobatka Sára Stoulilová.

S ostatními „Baby Losers“, jak se mladším členům proslulého souboru říká, měla před dvěma lety v Uffu premiéru s představením Konkurz. „Je pro mě radost, že se sem po dvou letech vracíme,“ přiznala.

Další členky téhož souboru v Trutnově uvedly hru Žena, růže, píseň, kost, která měla veřejnou premiéru loni v prosinci. Čtyři umělkyně předvedly kromě tance a akrobacie také gymnastiku a nonverbální divadlo, když ztvárnily své ženské vzory. „Babička, trenérka gymnastiky, zpěvačka Madonna nebo malířka Frida Kahlo, to jsou příběhy, které známe, reálné postavy z našich životů,“ řekla akrobatka Marta Illichová.

Úspěch sklidila i další představení. Placená (v Uffu a pod šapitó) byla až na výjimky téměř vždy vyprodaná. „Častokrát dokonce lidé seděli na zemi na polštářích, až tak velký zájem byl o letošní Cirk-UFF,“ chválil Libor Kasík, principál festivalu a ředitel trutnovského Uffa, které akci pořádá. Podle prvních odhadů se počet platících diváků vyšplhal téměř k pěti tisícům. Venkovní (neplacená) představení mohlo vidět dalších pět tisíc lidí, možná až deset tisíc.

Cirk-UFF objektivem Miloše Šálka


Pavel Cajthaml

pavel@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek