Úterý

16. dubna 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Kdo mi pomůže oloupat pomeranč? aneb Cirk-UFF potěšil i děti

6. 6. 2023

Kdo mi pomůže oloupat pomeranč? aneb CirkUFF potěšil i děti 0 snímků
Festival Cirk-UFF opět potvrdil, že umí nadchnout všechny. Nezklamal ani rodiny s dětmi. Mladému publiku nabídl hned několik kvalitních představení.

Cirk La Putyka odehrál v Uffu dvakrát rodinnou cirkusovou show Senses. Zájem i závěrečný aplaus byl obrovský. Z pouličních produkcí zaujali klauni ze Sacra Circus. Na vysokých chůdách se pohybovali s neuvěřitelnou lehkostí. Procházeli ulicemi a z výšky několika metrů se připojovali k okolnímu dění. Originálně oživovali ulice Trutnova, dokonce nezaváhali před žádnou výzvou.

Zatímco dospělí si užili Sissi, světovou premiéru špičkových australských akrobatů Dylana Phillipse a Jordana Harta v režii Joshuy Hoareho, děti zaujala jiná premiéra - jemná pouliční klaunerie nazvaná Pomerančová loď s podtitulem: „Kdo mi pomůže oloupat můj pomeranč?“.

Roztomilý duet dvou vtipných postav v podání Kataríny Hudačkové a Hany Strejčkové (autorka a režisérka) s nadhledem a nápady beze slov zpracovával téma společného soužití na malém prostoru. Diváci byli vtaženi do situací, s nimiž se obě performerky potýkaly. Ať už šlo o neznámý dárek, ke kterému nejprve pojaly nedůvěru, o přetahování se o pomeranč, snahu zahrát si na pomerančové housle, anebo jednoduše sesbírat míčky do misky.

Cokoli se jim „nedařilo“, dokázaly humorně vytěžit, jejich souhra byla skvělá. Ohlas publika během představení sílil, ozývaly se salvy dětského smíchu a vrcholem pak byly mnohé natažené ruce, které oběma účinkujícím chtěly pomoct oloupat jejich pomeranč. Nakonec se všichni svého pomeranče dočkali a tvůrčí tým (FysioART) zaslouženě dlouhého potlesku.

Pobavila také dvojice Labil Bones - dva autentičtí klauni Michal Chovanec a Ondřej Klíč. V pouliční taškařici Za čárou se proměnili ve cvičence tělovýchovné jednoty Sokol. Jejich touha zacvičit sestavu aspoň trochu správně dostávala zabrat a neustále se potýkali s nesnázemi.

Duo Lapso Cirk (Tomáš Václavek a David Diez Mendez) v performanci Ovvio zápasila se stabilitou a gravitací, ale také s větrem z hor. Zemská přitažlivost, povrch a povětří narušovalo jejich plány balancovat na dřevěných deskách nebo sestavách z trámů. Dokázali, že uměním je výdrž v nerovnováze i dokonalý pád.

Před Uffem se představili také slovenský Cirkuskus (Helena Škovierová, Erik Sombtahy) s Veselou cirkusovou školou nebo Koťátko zkázy se svou Misí Omega (Helena a Jakub Urban).

V šapitó se v neděli hrálo představení Hmyzí hotel Bzzzz z produkce FysioARTu. Laskavě vyprávěný příběh o soužití hmyzích hrdinů s lidmi doslova strhl diváky naplněný cirkusový stan. Fyzicky náročné choreografie na přesnost a tělesný rozsah doplňovaly objekty a loutky, a živě malovaná projekce (Ana Nežmah), která představovala proměnlivost louky s květy a brouky. Přišlo věkově různorodé publikum, od nejmenších po náctileté. Výkony účinkujících (Hana Strejčková, Katarína Hudačková) byly obdivuhodné. Odpočinková a divadelně zajímavá záležitost vyústila v hernu Broučkohraní, kterou děti vzaly útokem.

CirkUFF prostě baví i nejmladší. A také je inspiruje. Plamínek dětské vášně pro cirkus, pohybové divadlo či klaunerii může podpořit blížící se otevření cirkusové školy.

Cirk-UFF objektivem Miloše Šálka


Pavel Cajthaml

pavel@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek