Čtvrtek

13. června 2024

Nyní

12°

Zítra

Svátek má

Listovače čeká mini festival čTU, pilot Šonka i stěhování z Mládežky

16. 6. 2023

page.Name
Už v pondělí od 18.30 hodin se uskuteční další listovačka, tentokrát se třemi autorkami z Trutnova – Hanou Hindrákovou, Renatou Komůrkovou a Adrianou Wetterovou. Bude to poslední listovačka v aktuální sedmé sezoně, ale i poslední v kinosálu na ZŠ Mládežnická. Aspoň pro nějaký čas. Více se dozvíte v rozhovoru s pořadatelkou Listování v Trutnově Barborou Chmelíkovou.

Listování pomalu uzavírá další sezonu. Jaká byla z tvého pohledu?
Letošní sezona byla krásná, jako všechny ty předchozí. Na trutnovská prkna, co znamenají svět, přijalo pozvání spoustu zajímavých lidí – Radka Denemarková, Martina Viktorie Kopecká, Markéta Lukášková, Markéta Baňková a prvně jsme listovali s básníky Milanem Ohniskem a Martinem Reinerem. Nesmím zapomenout zmínit, že jsme s Listováním vyprodali Uffo, to bylo opravdu senzační. Hostem byla Martina Viktorie Kopecká, a jak říkám, že je něco boží, tak toto opravdu bylo boží i s podtextem, že je k boží síle nějak blíž. (usmívá se) Díky tomuto večeru se dostalo Listování v Trutnově pod kůži většímu počtu diváků. A já doufám, že s námi budou listovat dál.

Co listovače čeká při posledním červnovém večeru s knížkami, kdy na pódium usednou tři trutnovské autorky Hana Hindráková, Renata Komůrková a Adriana Wetterová?
Tento večer bude, doufám, senzační. Myšlenka mini festivalu s knížkami mám už dlouho dobu, ale nebyla síla s tím začít. Někdy se tak stane, že nějaké nápady musí uležet a přijde jejich čas. Myslím, že ten čas je právě teď a hrozně se těším. Je to takové malé miminko, které poroste a já pevně věřím, že se koncept projektu Trutnovákům zalíbí.

A o co tedy půjde?
Mini festival čTU by měl přiblížit posluchačům autory, ilustrátory, nakladatele a všechny lidi, kteří se podílejí na tvorbě knih a pochází z Trutnova. Máme v Trutnově tolik literárních pokladů, že z toho až blázním. Pro první ročník jsem vybrala tři autorky a už nyní vím, že jeden večer na ně nestačí. Tím se mi potvrzuje má myšlenka, že mini festival by mohl být další rok delší nebo na více místech apod. Každá autorka se věnuje jinému tématu. Večer tak bude pestrý, svižný a samozřejmě čtivý. (usmívá se) Listovači tak uvidí na podiu tři autorky, které se postupně představí, možná něco přečteme nebo promítneme, po celý večer bude možné mlsat dobroty od Sladkých Teček a pít víno od CerFis wines, kteří jsou velmi důležití partneři Listování v Trutnově a bez nich by listovačka nebyla listovačkou. Já už si listování bez kavárničky neumím představit. Po představení bude lehká after party s živou hudbou – tanec je povolen. Prostor bude pro nákup knih, autogramiádu a hovory s autorkami. Můžeme tento večer brát i jako ukončení letošní sezony a hlavně rozloučení s kinosálem, který na ZŠ Mládežnická brzy podstoupí velkou rekonstrukci a my nějakou dobu budeme listovat jinde

Kde se nově budou listovací představení odehrávat?
Kam půjdeme v září listovat, to ještě na tuty nevím. Možná bychom mohli listovat pokaždé jinde a poznávat tak místa v Trutnově a jejich možnosti. Uvidíme. Mám celé léto se na to připravit a informovat všechny listovače. Ale stoprocentně vím, že 26. září listovat budeme! Jen nevím kde. Každopádně kinosál na Mládežce je pro mě srdcová záležitost. Můžeme to možná nazvat jako jedinečné klima. Já ten sál miluju, a kdyby bylo po mém, nikdy k žádné rekonstrukci nedojde. To jedinečné klima domácích prostředí, ten pocit pohody jako doma v obýváku, to se bude těžko nahrazovat. Ale jsme realisti, sál je nevyužitý a rekonstrukce mu prospěje. Těžko říct, jestli pak prospěje nám, ale to ukáže čas.

Jaký je tvůj nejoblíbenější moment z listovaček, které jsi na Mládežce zažila?
Mám těch momentů asi víc. Mám ráda každé setkání před listováním, kdy všichni z týmu dorazí - holky z Teček, Vilda s vínem, štíplístci, holky z Kosmasu, a další…  A všichni se zdravíme a jsme rádi, že se vidíme. Teda doufám, že se rádi vidíme. (smích) Nebo když Zdenda odemyká kinosál a zkoušíme mikrofony. To jsou takové maličkosti, nejsou vidět a jsou krásné. Bez těch všech lidí, co se mnou tvoří Listování, by to nebylo ono. Bylo by to studený a fádní. Mám samozřejmě víc momentů, které se týkají přímo představení. Nesmí chybět ti motýlci v břiše, co mám, když jdu na podium a okamžitě zapomínám všechno, co jsem si připravila. (smích) Jedno z nejkrásnějších představení, které jsme na Mládežce měli bylo Láska a tělo od Arnošta Lustiga, hrál tam Lukáš Hejlík s Bárou Jánovou. Už je to hodně dlouho, ale ten pocit si dokážu připomenout kdykoliv. Myslím, že tenkrát utírali slzu všichni. Krásný příběh o lásce v nelehkém prostředí. Doufám, že si toto představení jednou zopakujeme. Letos jsme listovali se dvěma básníky. Bylo to úplně poprvé, co jsme listovali poezií. Bála jsem se toho strašně. Přeci jen poezie není pro všechny. Nebo jinak! Je pro všechny – jen se toho bojíme a neumíme pustit fantazii, otevřít duší a srdce. Všem bych moc přála, aby poezie byla častěji v našich knihovnách. Vyloupl se z toho skvělý večer, který pokračoval na after party.

Na co dalšího se listovači mohou těšit po prázdninách?
V úterý 26. září budeme listovat s Martinem Šonkou, který je nejlepší akrobatický pilot na světě. Už se nemůžu dočkat na přetížení! Dále mám předdomluveného Martina Moravce, který píše životopisné rozhovory, např. Josef Mareš, Vladimír Beneš a David Hecl. Na podzim by měla vyjít jeho čtvrtá kniha. Za zmínku také stojí Martin Selner, který se proslavil knihou Autismus a Chardonnay. A samozřejmě divadelní spolek LiStOvÁnÍ, který nesmí chybět. Aktuálně domlouváme představení s názvem Literární hysterie, kde spoluúčinkuje Karolína Zoe Meixnerová. Plánování probíhá například s Karin Lodinskou, Kateřinou Tučkovou a dalšími. Čeká nás parádní sezona!

A máš nějaký plán, nápad, myšlenku jak oslovit a přitáhnout i ty, kteří se běžně nezajímají o čtení a literaturu?
Plán nemám. (usmívá se) Takhle to totiž nefunguje. Jsem ale přesvědčená, že jak jednou někdo přijde, přijde zas. Je to na listovačích, ti kteří chodí a občas někoho vezmou s sebou. Náš program je pestrý a rozmanitý. Dotýkáme se tolika témat, že se musí každý najít. Jen vstát a jít. Tak jednoduchý. Ale uvidíme, třeba nové místo udělá svý.

Michal Bogáň
michal@trutnovinky.cz
Foto: Jan Bartoš