Neděle

16. června 2024

Nyní

18°

Zítra

19°

Svátek má

Malá loutková inventura v Galerii loutek v Kuksu podruhé

5. 6. 2023

page.Name
V Kuksu vzniká tradice nového divadelního festivalu. Jeho rozměry sice nedosahují velikosti festivalu Theatrum Kuks, ale o to víc jsou soustředěné na umění čistě loutkářské. Program již 2. ročníku Malé loutkové inventury v Kuksu se koná od 16. do 18. června v Galerii loutek Kuks a je složen z vybraných inscenací posledních let. V rámci festivalu se rozehrají také loutky přímo z kukské Galerie, a sice v chystané premiéře O původu Kuksu. K vidění budou inscenace pro děti i dospělé. Pořadatelem festivalu je Theatrum Kuks v koprodukci s Novou sítí.

Malá loutková inventura v Kuksu zahajuje svůj program v pátek 16. června a v 19 hodin inscenací Sávitrí Divadla Líšeň. Tento příběh na motivy staroindické báje je loutkovou stínohrou o lásce a síle, překonávající zlý osud. Sávitrízískala u nás i ve světě řadu ocenění.

Víkendová dopoledne budou patřit pozoruhodnému zážitkovému audio projektu Veroniky Poldauf Riedlbauchové a Jana Čtvrtníka s názvem Theatrum mundi Kuks. V Galerii loutek se ukrývá 50 ručně vyřezávaných marionet Jiřího Nachlingera, které jsou inspirovány zdejším prostředím a tvorbou Matyáše Bernarda Brauna.

Projekt Theatrum mundi Kuks jim vdechuje život, aniž by se jediná loutka pohnula. A to díky zvuku a speciální technologii jeho snímání. Prohlídky je vhodné si rezervovat dopředu z důvodu omezené kapacity. Audio prohlídka v délce 40 minut pro vždy jen čtyři osoby není vhodná pro děti do 10 let.

V sobotu ve 14 hodin se představí Musaši Entertainment Company se svou inscenací Entomologious, která vás zavede do světa brouků. V představení Terezy Havlové a Adama Páníka netřeba hledat konkrétní příběh, neboť ten, jak autoři uvádějí, je zmatený jako stáří samo. Kdo však není zmatený je jeho excelence hrabě František Antonín Špork, jenž vás provede po svém panství v inscenaci O původu v Kuksu. Přijměte pozvání do proslulých lázní evropského významu v 17:30. Loutky Galerie loutek Kuks do této hry zapojil soubor Geisslers Hofcomoedianten ve spolupráci s Kolegiem hraběte Šporka z Jaroměře. Na inscenaci naváže komentovaná prohlídka stálé výstavy Braunova socha loutkou. Tou provede strůjce myšlenky i Galerie loutek a její majitel profesor Stanislav Bohadlo. 

V neděli ve 14 hodin vystoupí soubor Relikty hmyzu s loutkovou inscenací Stará svítilna, příběhem podle H. Ch. Andersena o stáří, zániku, vzpomínání, tajných přáních a nejisté budoucnosti. V 16 hodin zakončí festival Tygr v tísni s cestopisnou inscenací Pětkrát kolem světa. Vypráví příběh o dívce, která vyrůstala bez rodičů, ale dokázala samotu přetavit v samostatnost a splnit si sny v dobách, kdy ženy neměly ještě ani volební právo.

Během druhého ročníku festivalu Malá loutková inventura opět ožijí barokní lázně živým uměním. Festival připomene tradici loutkového divadla sahající až do doby F. A. Šporka a také zápis českého loutkářství na seznam nehmotných památek UNESCO v roce 2016. 

(bog, tz-mku)
redakce@trutnovinky.cz
Foto: archiv festivalu