Úterý

25. června 2024

Nyní

21°

Zítra

26°

Svátek má

S taktovkou v ruce aneb Velká dirigentská premiéra

12. 6. 2023

page.Name
Trutnovský muzikant Tomáš Korbel (33) bude mít ve středu v trutnovském Uffu velký koncert. Bude dirigovat obří hudební těleso - orchestr pardubické konzervatoře.

Podle tradice se studium na pardubické konzervatoři zakončuje absolventským koncertem. Tomáš Korbel ale při něm nebude hrát na hudební nástroj, bude dirigovat. Se školním orchestrem secvičil několik skladeb, které s dirigentskou taktovkou představí zkušební komisi.

A nejen to. S Orchestrem Konzervatoře Pardubice přijede koncert zopakovat do Trutnova. „Mého vedoucího Tomáše Židka napadlo nabídnout a sehrát absolventský koncert také pro veřejnost. No a kde jinde by to mělo být než v mém rodném městě!“ vysvětluje.

V Trutnově je dlouhodobě o klasickou hudbu zájem. V roce 2019 dokonce vznikl symfonický orchestr složený výhradně z místních muzikantů. Nápad se tak po rychlé domluvě s šéfem místní kultury Liborem Kasíkem může uskutečnit už ve středu 14. června od 19 hodin v Uffu.

Návštěvníci na vlastní uši zažijí veřejnou premiéru Korbelovy „klasické“ Symfonie B dur. Po ní zazní ještě operní árie z Rossiniho Lazebníka sevillského a Bizetovy Carmen v podání altistky Michaly Sablíkové. Následovat bude skladba Sole, Luna e Talia, na klavír bude hrát Gabriela Eunika Pechánková. Na závěr večera zazní Mendelssohnova Symfonie č. 1 C moll. „Program je pestrý, tvoří ho na jedné straně muzika velmi jemná a na druhé velmi energická,“ upozorňuje Korbel.

Na pódiu se sejde zhruba šedesát muzikantů. Drtivá většina z nich jsou členové Orchestru Konzervatoře Pardubice a pochází z východních Čech, někteří dokonce přímo z Trutnova.

Právě příprava před koncertem, tedy secvičení hudby tak velkým tělesem a správné sladění a vybalancování, je na celém procesu nejtěžší. „Co vidí lidé na konci, tedy samotný koncert, to už je třešnička na dortu. I pro mě jako dirigenta je to za odměnu,“ přiznává Korbel.

Dirigování není - laicky řečeno - jen mávání rukama před muzikanty, kteří vědí, co hrát, protože to mají napsané v notách. Dirigent je zárukou, že celý orchestr bude hrát ve stejném tempu, muzikanti budou hrát přesně a se správnou hlasitostí. Důležitý je také výraz a charakter jednotlivých částí skladby. To vše se ladí před koncertem.

„Máme v ruce manuál, noty od skladatele, a naším úkolem je jeho pokyny oživit. Měli bychom co nejvíc respektovat, co je v zápise, ale co dirigent, to jiná osobnost, a tudíž i jiné pojetí téže skladby,“ říká Tomáš Korbel.

Dirigování se pro něj stalo vášní. Přitom se k němu dostal náhodou. „Jednoho dne jsem byl doslova postavený před hotovou věc, náhle jsem vedl komorní orchestr Musica Antiqua. Přišlo mi divné dirigovat jen podle základů, které jsem našel na internetu, tak jsem se přihlásil na konzervatoř. A dirigování se mi zalíbilo, rád bych v něm pokračoval,“ naznačuje.

Nyní se předvede v jámě lvové - před domácím publikem. Dirigentské taktovky už má připravené, pro jistotu hned dvě. „Je to důležitá pomůcka, jakoby prodloužená ruka. Je dobře viditelná i pro vzdálenější hráče,“ tvrdí.

Především se ale těší na emoce, které za dirigentským pultíkem zažije. „Určitě budu mít před koncertem zdravou trému, přece jen to je obrovská zodpovědnost. Ale věřím, že spokojeni budeme všichni - diváci i muzikanti,“ dodává Tomáš Korbel.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek