Pátek

11. října 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Vydejte se na výjimečnou procházku krajinami malíře Aloise Kalvody

2. 6. 2023

Vydejte se na výjimečnou procházku krajinami malíře Aloise Kalvody 37 snímků
Krajinářská malba má v historii české výtvarné scény velmi bohatou tradici. Umělci v této oblasti byli často žáky slavné speciálky brilantního krajinářského mistra Julia Mařáka na pražské akademii. Mezi ně patřil také malíř Alois Kalvoda, jehož učitel jej silně ovlivnil. Výběr z jeho malířské tvorby mohou nyní na vlastní oči spatřit návštěvníci Galerie města Trutnova.

Tato výstavní instituce tím pokračuje v úspěšném projektu prezentace české krajinomalby druhé poloviny 19. a počátku 20. století. Kurátor expozice a přední odborník na českou krajinomalbu přelomu 19. a 20. století Michael Zachař potvrdil silný vliv mistra melancholických lesních interiérů a citlivých světelných nálad Mařáka na Aloise Kalvodu.

Záhy po ukončení studia však Kalvoda vyzrál v osobitou malířskou individualitu. Hluboké strže a husté lesní porosty vystřídaly otevřené pohledy do krajiny, březové háje, pole a louky zalité plným denním sluncem. Jeho nesporný talent byl brzy oceněn zvýšenou pozorností veřejnosti i výtvarné kritiky,“ uvedl kurátor. Zahraniční vlivy, s nimiž se Kalvoda setkával také v Praze prostřednictvím progresivních výstav pořádaných SVU Mánes, uspíšily přechod od realistické popisnosti k symbolismu a dekorativismu.

Jejich příznačné rysy se poté propisovaly celou jeho tvorbou. „Malířův rukopis se v této době výrazně uvolnil a prosvětlil, umělec si volil neotřelé náměty bez ohledu na tradiční zvyklosti starší krajinářské školy. Jeho vrcholná díla z počátku 20. století charakterizuje strohá barevnost a expresivně symbolická atmosféra,“ přiblížil Zachař. Někdy kolem roku 1905 převzala v jeho tvorbě klíčovou roli barva. Bylo to v době, kdy se usadil v kraji pod Křivoklátem.

Tehdy umělec objevuje značnou dekorativní účinnost kontrastní barevné skvrny. „V tomto duchu zachycuje pohledy do otevřené krajiny s perspektivou dálek a obrazy jsou naplněny chvěním ostrého slunečního světla. S rokem 1910 začíná období, v němž Kalvoda uvolňuje malířské prostředky v pozdně impresionistickém duchu, používá široký štětec a maluje v hutnějších pastách. Objevují se také první zimní krajiny a právě zimní scenérie se vedle březových hájů staly nejtypičtějším motivem umělcovy tvorby,“ prozradil znalec Kalvodova díla.

Po delší odmlce v systematické prezentaci Kalvodova rozsáhlého díla mají návštěvníci Galerie města Trutnova skutečně jedinečnou možnost spatřit plejádu stěžejních uměleckých prací z provenience předních českých galerijních institucí. Kdo má tedy rád krajinářskou malbu, měl by se tam vydat a pokochat se mistrovskými díly předního českého krajináře Aloise Kalvody. Jeho výstava zde bude k vidění do 2. září.

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek