Úterý

16. dubna 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Vydejte se na výjimečnou procházku krajinami malíře Aloise Kalvody

2. 6. 2023

Vydejte se na výjimečnou procházku krajinami malíře Aloise Kalvody 0 snímků
Krajinářská malba má v historii české výtvarné scény velmi bohatou tradici. Umělci v této oblasti byli často žáky slavné speciálky brilantního krajinářského mistra Julia Mařáka na pražské akademii. Mezi ně patřil také malíř Alois Kalvoda, jehož učitel jej silně ovlivnil. Výběr z jeho malířské tvorby mohou nyní na vlastní oči spatřit návštěvníci Galerie města Trutnova.

Tato výstavní instituce tím pokračuje v úspěšném projektu prezentace české krajinomalby druhé poloviny 19. a počátku 20. století. Kurátor expozice a přední odborník na českou krajinomalbu přelomu 19. a 20. století Michael Zachař potvrdil silný vliv mistra melancholických lesních interiérů a citlivých světelných nálad Mařáka na Aloise Kalvodu.

Záhy po ukončení studia však Kalvoda vyzrál v osobitou malířskou individualitu. Hluboké strže a husté lesní porosty vystřídaly otevřené pohledy do krajiny, březové háje, pole a louky zalité plným denním sluncem. Jeho nesporný talent byl brzy oceněn zvýšenou pozorností veřejnosti i výtvarné kritiky,“ uvedl kurátor. Zahraniční vlivy, s nimiž se Kalvoda setkával také v Praze prostřednictvím progresivních výstav pořádaných SVU Mánes, uspíšily přechod od realistické popisnosti k symbolismu a dekorativismu.

Jejich příznačné rysy se poté propisovaly celou jeho tvorbou. „Malířův rukopis se v této době výrazně uvolnil a prosvětlil, umělec si volil neotřelé náměty bez ohledu na tradiční zvyklosti starší krajinářské školy. Jeho vrcholná díla z počátku 20. století charakterizuje strohá barevnost a expresivně symbolická atmosféra,“ přiblížil Zachař. Někdy kolem roku 1905 převzala v jeho tvorbě klíčovou roli barva. Bylo to v době, kdy se usadil v kraji pod Křivoklátem.

Tehdy umělec objevuje značnou dekorativní účinnost kontrastní barevné skvrny. „V tomto duchu zachycuje pohledy do otevřené krajiny s perspektivou dálek a obrazy jsou naplněny chvěním ostrého slunečního světla. S rokem 1910 začíná období, v němž Kalvoda uvolňuje malířské prostředky v pozdně impresionistickém duchu, používá široký štětec a maluje v hutnějších pastách. Objevují se také první zimní krajiny a právě zimní scenérie se vedle březových hájů staly nejtypičtějším motivem umělcovy tvorby,“ prozradil znalec Kalvodova díla.

Po delší odmlce v systematické prezentaci Kalvodova rozsáhlého díla mají návštěvníci Galerie města Trutnova skutečně jedinečnou možnost spatřit plejádu stěžejních uměleckých prací z provenience předních českých galerijních institucí. Kdo má tedy rád krajinářskou malbu, měl by se tam vydat a pokochat se mistrovskými díly předního českého krajináře Aloise Kalvody. Jeho výstava zde bude k vidění do 2. září.

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek