Sobota

15. června 2024

Nyní

12°

Zítra

12°

Svátek má

Hraní nám strašně moc chybělo, řekl zpěvák znovuzrozeného Ingrowingu

17. 7. 2023

Hraní nám strašně moc chybělo, řekl zpěvák znovuzrozeného Ingrowingu 0 snímků
Letošní 24. ročník Obscene Extreme Festivalu se do historie zapsal rekordním počtem 82 kapel. Na Bojišti vystoupili například i Mexičané, Indové, Finové, Irové, Japonci a další. A nechyběli ani zástupci domácí scény. Tuzemskou enklávu té nejtvrdší muziky reprezentovalo třináct kapel a jednou z těch nejznámějších byl Ingrowing. Legendární českobudějovická grindcorová sebranka se vrátila do Trutnova po třinácti letech a byl to opravdu velký comeback. Vlakin a spol. totiž už pár let nehráli.

„Měli jsme nějakou pauzu kvůli rodinám a malým dětem, kdy prostě nebyl na kapelu čas. Už když jsme si ale tu pauzu dávali, tak jsem věděl, že se jednou vrátíme. Akorát jsem nevěděl, kdy a v jaké sestavě. Když člověk totiž jednou začne, tak je strašně těžké úplně skončit,“ nechal se slyšet Patrik „Vlakin“ Staněk pár minut poté, co Ingrowing dohrál svůj set na Bojišti. „Strašně moc nám to hraní chybělo,“ dodal k návratu na scénu, který ohlásili v loňském roce.

Kapela vznikla v roce 1995, kdy mu bylo 23 let. Prošla si nějakým vývojem, má za sebou už asi 1100 koncertů na třech kontinentech, čtyři regulérní evropská turné... Teď se dala zpět dohromady v takřka původní sestavě, kterou tvoří zpěvák a baskytarista Vlakin, bubeník Zbyněk a kytarista Pouzar. Na Bojišti s nimi vystupoval ještě jako host další kytarista Eddie, který sice není původní člen kapely, ale hrál s ní v letech 1997 až 2014.

„Já jsem s hraním na nástroj začal docela pozdě, až v armádě po revoluci. Potkal jsem se tam s člověkem, který byl výborný kytarista a poslouchal metal. Ten mi dal základy a já jsem začal hrát na baskytaru. Měli jsme tam první kapelu,“ vzpomínal dnes 51letý Vlakin na své začátky. Nicméně s poslechem drsnější hudby začal daleko dřív. Ve třinácti. „Strýc mi nahrál na kotoučák nějaké metaly a hardrocky a hrozně se mi to líbilo,“ vyprávěl a dodal, že jak vyrůstal v 80. letech, tak byl vlastně přitom, kdy se metal vyvíjel. Navzdory režimu, který této muzice nefandil. „Člověk si k tomu ale stejně našel cestu. A čím tvrdší to bylo, tím víc mě to bavilo.“

Ingrowing podle něj není kapelou, která hraje čistý grindecore, ale vychází z něj a tento styl má ve svém repertoáru nejvíce zastoupený. „A ještě death metal, hardcore, crust, trošku punku by se tam dalo najít,“ doplnil Vlakin.

Na Obscenu, kde se kapela představila už asi tak devětkrát, ovšem naposledy v roce 2010, českobudějovičtí grindeři vytáhli songy, které vytvořili v letech 1998 až 2003. Plus zahráli jednu úplnou novinku, kterou udělali po svém návratu.

„Už máme připravené i další nové songy, budeme vydávat nahrávky a chceme fungovat jako normální kapela. Když jsme ohlašovali návrat, tak jsme si říkali, jestli na nás třeba fanoušci a lidé nezapomněli, ale byla to úplně scestná úvaha, protože jsme okamžitě dostali spoustu nabídek. Spoustu jsme jich pak ale museli odmítnout. V létě máme nějakých čtyři nebo pět festů, pojedeme i do Německa a na podzim v tom budeme pokračovat,“ prozradil Vlakin.

A dál bude jezdit i na Obscene Extreme. „I od toho roku 2010, co jsme tady nehráli, jsem tu byl skoro každý rok. A vždycky jsem si říkal, jak bych zase rád vylezl na pódium a užil si to tam s lidmi. Teď se mi to znovu vyplnilo a bylo to zase senzační. Budu sem jezdit každý rok, dokud budu moct,“ uzavřel Patrik Staněk.

Michal Bogáň
michal@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek