Čtvrtek

30. května 2024

Nyní

16°

Zítra

17°

Svátek má

Listování v Trutnově přivítá držitele cen Magnesia Litera

13. 4. 2023

page.Name
Víte, co mají společného básníci Milan Ohnisko, Martin Reiner a spisovatelka Markéta Baňková? Všichni tři získali nejprestižnější české literární ocenění Magnesia Litera. A za pár týdnů budou mít společné i to, že se stali hosty Listování v Trutnově. Ne tedy všichni najednou, to by snad bylo pro kinosál v Základní škole Mládežnická až příliš velké sousto, ovšem objeví se tady ve dvou nadcházejících listovacích večerech.

O jak významná setkání v sedmileté historii trutnovských listovaček se jedná, dokládá fakt, že dosud na zdejší scéně vystoupil jen jediný laureát Magnesia Litera, loni v září Radka Denemarková. Ta je však již čtyřnásobnou držitelkou literární ceny – za prózu, publicistiku, překladovou knihu a Knihu roku 2019.

Nejprve se v Trutnově představí básnické duo Milan Ohnisko – Martin Reiner. Jejich autorské čtení a beseda se uskuteční ve čtvrtek 27. dubna. Pořadatelka Barbora Chmelíková plánovala nejdříve čtení pouze s jedním z nich, Milana Ohniska si vyhlédla i na základě rozhovorů, které dělal s Danielou Drtinovou – Jako bych žila dva životy, Davidem Kollerem – Who The Fuck is David Koller? či Ivanem Bartošem – Hurikán Ivan. A původně chtěla na Mládežku dostat spisovatele i hosta. To se nepodařilo, ale pak sám Milan Ohnisko přišel s tím, že by chtěl na pódiu za parťáka svého kamaráda Martina Reinera.

„Mají nakladatelství, vydávají knížky, dělají takovou tu černou práci, která není vidět. Možná nejsou tolik známí, ale jejich zásluha je skoro všude,“ sdělila Barbora Chmelíková na adresu osobností české literatury. Milan Ohnisko získal cenu Magnesia Litera v roce 2017 za poezii a sbírku Světlo v ráně. Dílo Martina Reinera Básník (Román o Ivanu Blatném) bylo vyhlášeno Knihou roku 2015.

Ještě dříve ocenění za svou stopu v české literatuře dostala Markéta Baňková. V roce 2011 jí její bajky pro dospělé a děti Straka v říši entropie vynesly titul Magnesia Litera objev roku. Spisovatelka, která je však zároveň i výtvarnicí a své knížky také ilustruje, dorazí do Trutnova v pondělí 15. května. Diváky čeká klasické divadelní představení z dílny Lukáše Hejlíka, při kterém herci Věra Hollá a Pavel Oubram zalistují knihou Markéty Baňkové. Po skončení bude následovat beseda s autorkou.

„Je to velmi zajímavý člověk. A zajímavé je i to, že v jedné ze svých knih děkuje za pomoc s knížkou Milanu Ohniskovi,“ poukázala s úsměvem Barbora Chmelíková na propojení osobností, které se chystají na Listování v Trutnově a pyšní se českým literárním oceněním, které od roku 2002 každoročně uděluje Sdružení Litera. Posláním ceny Magnesia litera je podpora a popularizace kvalitních knih, původních českých i překladových, bez omezení na žánry. Od roku 2002 do roku 2022 bylo oceněno celkem 187 knih v několika kategoriích.

Aktuální informace o listovačkách se dozvíte na www.listovanivtrutnove.cz.

Michal Bogáň
michal@trutnovinky.cz
Foto: archiv Listování v Trutnově