Čtvrtek

13. června 2024

Nyní

17°

Zítra

18°

Svátek má

O našich pokladech 9. Draci vydali další spolkovou ročenku

13. 4. 2023

O našich pokladech 9. Draci vydali další spolkovou ročenku 0 snímků
Vyšel nový sborník O našich pokladech spolku Trutnov - město draka. Má pořadové číslo 9 a je věnovaný dlouholetému archiváři Luďku Jiráskovi k jeho loňským sedmdesátinám.

O trutnovském patriotovi a znalci regionální historie pojednávají tři kapitoly. V jedné vzpomíná na letitou spolupráci ředitel trutnovského archivu Roman Reil. V další sestavili kolegové Václav Horák a Pavel R. Zahradník výběrovou bibliografii Jiráskových prací. Poslední tvoří snímky, na kterých uznávaného archiváře zachytil známý fotograf Bohdan Holomíček.

„Luděk Jirásek je dnes sice zasloužilým důchodcem, ale předtím byl mnoho let zástupcem ředitele okresního archivu. Navíc je to náš kamarád, například mě zasvěcoval do regionální historie,“ přiznal Otto Štemberka, předseda spolku Trutnov - město draka, který sborník vydal.

Další kapitoly jsou věnované regionální historii. Potvrzují to i názvy. Například: Za nejstarší podobou Rýbrcoula, Tři lesmistři trutnovských hor v 16. století anebo Trutnovské pověsti - shrnutí. Autorským jádrem sborníku je čtveřice badatelů Otto Štemberka, Pavel R. Zahradník, Zdeněk Semerád a Petr Kotyza. „Za kmenového už považujeme i dalšího pravidelného přispěvatele Václava Horáka,“ upozornil předseda spolku.

Popularizační články k místní historii vydávají Draci knižně už téměř deset let. Jak říkají, sobě a lidem pro radost. „Je to už dvacet let, co nejen v dračí oblasti bádáme. Sborníček je nástrojem, jak můžeme veřejnost seznámit s výsledky našeho bádání. Je to vlastně naše ročenka,“ dodal Štemberka.

O našich pokladech není jedinou spolkovou publikací. Například loni byly slavnostně uvedena na knižní trh publikace Cesty Vlachů, Mysterium Antonia z Florencie. Popisuje starodávné časy, kdy lidé v Krkonoších hledali poklady a přitom se věnovali alchymii. V roce 2020 vyšla kniha Znamení hledačů pojednávající o ztraceném světě lidí usilujících o odkrytí tajemství našich hor, který už dnes laik jen těžko někde vypátrá. 

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek