Neděle

14. dubna 2024

Nyní

12°

Zítra

Svátek má

Talentovou show Česko zpívá vyhrál Kryštof Bína z Brna

16. 4. 2023

Talentovou show Česko zpívá vyhrál Kryštof Bína z Brna 0 snímků
Sedmnáctiletý Kryštof Bína z Brna se stal vítězem 14. ročníku mezinárodní pěvecké soutěže Česko zpívá. Při sobotním galavečeru v trutnovském Uffu ovládl hlavní kategorii od 15 do 26 let. Uspěl u odborné poroty i u diváků.

„Mám z vítězství radost! Všichni ve finále zpívali skvěle, všichni by si zasloužili první místo. Jsem rád, že jsem to mohl vyhrát já. Děkuju moc!“ přiznal krátce po vyhlášení výsledků.

Porotce i diváky zaujal písněmi Havrani na sněhu a Get It Together. „S jejich výběrem mi pomáhal především můj učitel Pavel Borský. On mě odmalinka vede tak, abych byl co nejvíc komplexní, to znamená, že jsme chtěli, aby jedna píseň byla spíš pomalejší a romantičtější, a druhá spíš jazzová, funková,“ řekl.

Student Biskupského gymnázia v Brně zpívá už od pěti let. „Hrál jsem na bicí, hraju na kytaru, hrál jsem v dětských dramaťácích,“ prozradil o sobě. Zatím ale ještě neví, zda se muzice bude věnovat profesionálně. „Je to jedna z možných cest. Kdyby ne, tak mě baví design a kreslení, takže další z cest by mohla být třeba architektura, něco s tím spojeného, tvořivého a kreativního,“ dodal.

Bína nebyl jediným, který bodoval dvakrát. Kateřina Lebedová byla ve stejné věkové kategorii u odborné poroty druhá, u mediální a VIP zvítězila. V mladší kategorii získala Nela Primasová cenu poroty odborné i mediální. Valerie Vylíčilová zvítězila u diváků a byla třetí u odborné poroty. „Úroveň zpěváků je velmi dobrá. Jsem příjemně překvapený,“ přiznal operní a muzikálový zpěvák Daniel Hůlka, který byl v odborné porotě mimo jiné se zpěváky Leonou Machálkovou, Josefem Vágnerem, Petrem Ryšavým či Janem Kopečným.

Další členka poroty, zpěvačka a ambasadorka soutěže Kamila Nývltová rovněž ocenila kvalitu finalistů. „Někteří zpěváci v soutěži byli už před lety, ale teprve teď se probojovali do finále. Dospějí hlasově, i duševně. Dělá mi radost, že na sobě nepřestávají pracovat, a posouvají se dopředu,“ zdůraznila.

Do moderně pojatého pěveckého klání pro dvě věkové kategorie (9 až 14 let a 15 až 26 let) se letos přihlásilo 357 mladých lidí. Ve výběrovém kole si porota vyslechla živá vystoupení dvou stovek soutěžících. Do semifinále postoupilo 110 začínajících zpěváků. Do sobotního finále v Uffu se dostalo sedm nejlepších v obou kategoriích. Hlavním pořadatelem je agentura ArtPresto.

Výsledky 14. ročníku soutěže Česko zpívá
Kategorie 15 až 26 let
Cena odborné poroty: 1. Kryštof Bína, 2. Kateřina Lebedová, 3. Adam Řičica.
Cena mediální a VIP poroty: Kateřina Lebedová.
Cena diváků: Kryštof Bína.

Kategorie 9 až 14 let
Cena odborné poroty: 1. Nela Primasová, 2. Ondřej Tolar, 3. Valerie Vylíčilová.
Cenu mediální a VIP poroty: Nela Primasová.
Cenu diváků: Valerie Vylíčilová.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Jan Bartoš