Středa

17. dubna 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Chcete se stát TOP performery? Přijeďte na Cirk-UFF!

29. 5. 2023

page.Name
Tenhle festival nového cirkusu v Trutnově se koná už po třinácté a mnoha lidem jej nemusíme nijak zvlášť představovat. Od 31. května do 4. června se ukáže česká špička, italský a izraelský soubor a rovněž australská uskupení. Jejich účast už je v Trutnově vlastně tradicí, přesto bude letošek v něčem unikátní. Umělci z Austrálie k nám totiž přiváží nejen fantastickou podívanou.

Ano, silným zážitkem bude určitě poutavá a atraktivní, lehce postapokalyptická show The Defiant v podání souboru Highwire. „Na pódiu jsou jen ženy, akrobatky a multiinstrumentalistka, která je opravdovou třešničkou na dortu. Celá show má příjemný spád, silný drajv a spolu s živou hudbou přináší zážitek, který opravdu chcete zažít,“ nastiňuje zakladatel a ředitel festivalu Libor Kasík.

Neméně slibným zážitkem bude i představení Sissy v podání Dylana Phillipse a Jordana Harta, dvou opor slavného souboru Gravity & Other Myths, které diváci rovněž mohli v Trutnově už vidět. „Sissy bude mít na Cirk-UFFu světovou premiéru, čemuž jsem opravdu rád. Koncept show je Dylanův a řeší, co to vlastně znamená být muž,“ říká Kasík. Režie se ujal Josh Hoare, umělecký ředitel školy Cirkidz z Adelaide, která vychovává ty nejlepší cirkusové performery.

Právě zmínění umělci a škola Cirkidz nás přivádí k zásadní novince, která bude na letošním ročníku prezentována. Uffo, pořadatel festivalu, otevře ještě letos australskou akrobatickou školu. Bude to první projekt svého druhu v Evropě, a protože Australané jsou po akrobatické stránce opravdovou světovou špičkou, jde do celého projektu ředitel Uffa a Cirk-UFFu Libor Kasík s cílem, aby se Česko stalo do sedmi let jedním z leaderů současného cirkusu. „Po umělecké stránce má české divadlo - a současný cirkus je divadlo, jehož výrazovými prostředky jsou cirkusové disciplíny - velikou sílu. A když ji spojíme s nejvyšší možnou úrovní řemesla, nic nám nebude stát v cestě,“ vysvětluje Kasík.

Každodenní škola bude primárně pro děti a mládež z regionu, cyklické workshopy pro děti odkudkoli a bude otevřena i profesionálům. „Občas se mě lidé ptají, zdali škola nebude příliš drahá. Cenu jsme ještě netvořili, ale vzhledem k hlavnímu cíli mohu říci, že bude pro české rodiny cenově dostupná,“ slibuje Kasík.Zásadní roli v tom hraje projekt, díky kterému Trutnov získal dotaci 70 milionů z Národního plánu obnovy. „Loni v červenci jsem objevil existenci grantu na výstavbu kreativních center. Tou dobou jsme jako město rekonstruovali kino Vesmír, které spravuje naše společnost. A protože jsem měl rozjednané některé projekty přesahující běžnou činnost kina, rozhodl jsem se o grantu informovat investora - město Trutnov. Starosta Michal Rosa souhlasil, vybral externí firmu k administraci - panu Hátlemu patří dík za opravdu profesionální
práci. Já ji naplnil memorandy o tom, co se v kině bude dít, a zdůvodnil jsem, proč bude kino kreativní centrum hodné podpory,“ upřesňuje Kasík.

Právě memorandum o australské škole bylo pro úspěch žádosti zásadní. Trutnov mohl získat až sto procent nákladů (bez daně), čili 80 miliónů korun. Dostal něco kolem 70 miliónů. „Samozřejmě s tím, že bude zrealizováno to, co jsem do projektu uvedl a díky čemuž uspěl. Škola tak bude mít základní finanční krytí, do budoucna by její rozpočet měl být vyrovnaný - právě proto bude otevřena i zahraničním profesionálům,“ objasnil Libor Kasík.

Více o škole bude možné na konferenci, která proběhne 2. června v rámci Cirk-UFFu.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: archiv Dylana Phillipse, Jana Lábrová-Rabehauptová