Neděle

19. května 2024

Nyní

17°

Zítra

21°

Svátek má

Den muzeí vyvrcholí projekcí filmu o učiteli a spisovateli Uhlířovi

17. 5. 2023

page.Name
Nejnovější a dosud nevystavené exponáty ukáže zítra veřejnosti Muzeum Podkrkonoší v Trutnově. Stane se tak v rámci Mezinárodního dne muzeí. Zdarma zpřístupní všechny výstavy a expozice. Na závěr dne navíc uspořádá projekci filmu o lesnickém učiteli a spisovateli Jiřím Uhlířovi.

Archivní dokumenty, historické fotografie, dobové pohlednice, výtvarná díla nebo předměty etnografického rázu. To vše muzeum ve čtvrtek naservíruje návštěvníkům. „Vystavíme zajímavé přírůstky, které muzeum získalo v posledních dvou letech a veřejnost je zatím neměla šanci spatřit,“ upřesnil ředitel muzea Vlastimil Málek.

V rámci dne muzeí budou od 9 do 17 hodin zdarma přístupné všechny expozice a výstavy. Například populárně-naučné stálé expozice Chalupy Trutnovska, 1866: Vítězství Rakušanů u Trutnova a tzv. Trutnovská zrada v prusko-rakouské válce nebo aktuální výstavy Filmový festival mladých v Trutnově 1963 až 1988 a Karel Kratochvíl - výběr z tvorby.

Od 17 hodin se bude konat promítání filmového dokumentu o Jiřím Uhlířovi, uznávaném středoškolském profesorovi, který se proslavil dlouholetým působením na trutnovské lesnické škole a známý je rovněž jako spisovatel. Uhlíř osobně pak bude vyprávět o svém životě a zavzpomíná na osobnosti, které jej formovaly. „Výbor Společnosti bratří Čapků v Praze udělil Jiřímu Uhlířovi Pamětní medaili Karla Čapka. Slavnostně mu bude předána právě při besedě po promítání filmu,“ zdůraznil Vlastimil Málek.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: archiv Muzea Podkrkonoší v Trutnově