Neděle

14. července 2024

Nyní

16°

Zítra

16°

Svátek má

Kráčející trabant se už do Trutnova nevrátí

19. 5. 2023

page.Name
Od listopadu loňského roku dominovala Svatojanskému náměstí v Trutnově socha Quo Vadis neboli kráčející trabant od Davida Černého a původně zde měla být vystavena až do srpna letošního roku. Na konci dubna radnice veřejnost informovala, že socha bude jen dočasně na pár dnů přemístěna na veletrh do Německa a pak se vrátí, nicméně situace se změnila.

„Socha si našla nového majitele a tím pádem se do Trutnova už nevrátí, ale poputuje do nového domova,“ vysvětlila tisková mluvčí Trutnova Michaela Dědková. „Jsme moc rádi, že v Trutnově tato socha mohla být k vidění, přestože budila nejen pozitivní, ale i negativní reakce. A my všem za ně děkujeme. Věříme, že moderní umění má být součástí veřejného prostoru a má vyvolávat diskuze,“ dodala.

U zrodu záměru obohatit umělecky zdejší veřejný prostor stálo vznikající Centrum současného umění EPO1 v Poříčí, které prostřednictvím jeho majitele a úspěšného podnikatele Rudolfa Kaspera navázalo s umělcem spolupráci. Černý svůj trabant vytvořil v roce 1990 jako připomínku čtyř tisíc východních Němců, kteří v roce 1989 prchali ze své vlasti a nacházeli přechodný azyl na velvyslanectví Spolkové republiky Německo v Praze. Při tom mnozí z nich zanechávali svá auta značky Trabant v ulicích města.

Originál sochy se nachází v Lipsku.

Těšíte se, až se v ulicích Trutnova objeví nějaké jiné dílo známých umělců?

Michal Bogáň
michal@trutnovinky.cz
Foto: Kateřina Svobodová